A A+ A++

Jak powinny się zmienić Katowice do 2040 roku? Robert Konieczny, utytułowany i ceniony architekt, katowiczanin, ma nadzieję, że za 19 at Katowice będą już miastem wolnym od smogu: To kluczowe wyzwanie w związku z katastrofą klimatyczną, która nam grozi. W tej kwestii władze miasta, regionu i kraju mają jednak jeszcze ogromną pracę do wykonania. W parze z czystym powietrzem powinna iść rozsądna polityka dotycząca miejskiej zieleni. Chciałbym, żeby Katowice były miastem bardzo zielonym, w którym wycinka każdego drzewa jest głęboko przemyślana.

Wiele musi się zmienić także w kwestii transportu. Liczę na to, że w 2040 roku Katowice będą miały świetną sieć dróg rowerowych, które ułatwią dojazd do centrum miasta. Gdy uzupełnimy to uszytą na miarę komunikacją zbiorową, czyli elektrycznymi autobusami, tramwajami, szybką koleją i metrem nadziemnym, to naprawdę nie będzie nam się chciało sięgać po samochody.

Supermiasta 2040. W Katowicach jest miejsce na atrakcyjną mieszkaniówkę

– Jeśli chodzi o kwestie architektoniczne i urbanistyczne, to tkanka Katowic w najbliższych latach musi się zagęszczać. Trzeba to jednak robić mądrze. W Katowicach jest miejsce na atrakcyjną “mieszkaniówkę”, ale nie może być ona odgrodzona płotem. Nowe osiedla i kwartały muszą być otwarte dla mieszkańców i połączone z miejską przestrzenią. Ogromny potencjał tkwi też w starych, pustych kamienicach. Mogą się one stać bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Wystarczy je tylko dostosować do współczesnych wymogów. Marzy mi się też, że po pandemii na ulice centrum Katowic już na stałe wrócą handel i usługi z prawdziwego zdarzenia. To z pewnością ożywiłoby tę część miasta – dodaje Konieczny.

Supermiasta 2040. Propozycje dla Katowic, Gliwic, Bielska-Białej i całego województwa

Propozycje wyzwań dla miast i regionów zbieramy w redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej” do 6 kwietnia. Wysyłajcie je na adres: [email protected]. Spośród nich wybierzemy 12 najciekawszych dla Katowic, Gliwic, Bielska-Białej oraz całego województwa. 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie, które potrwa do 3 maja. Listę siedmiu wyzwań dla miast i województwa ogłosimy 7 maja, a 25 maja odbędzie się uroczysta gala, na której podsumujemy akcję.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKorczyna. W hałdzie świeżej ziemi znaleziono ludzkie szczątki
Następny artykułBatman v Superman było nienawidzone przez Warner Bros.?! Zack Snyder wspomina o złym podejściu studia