Jeszcze 20 lat temu zapytani o wyzwania dla miast i regionów na najbliższe lata, mówilibyśmy zapewne głównie o dużych przedsięwzięciach infrastrukturalnych. Obwodnice, kanalizacja, trasy rowerowe, modernizacje budynków, takich jak szkoły czy nawet urzędy. Jakość życia? Zieleń? Miejsca do wspólnego spędzania czasu? Nasze myśli chyba jednak powszechnie nie biegły w tę stronę.
Dwadzieścia lat temu miasta były w zupełnie innym miejscu. Przypomnijmy sobie jak Warszawa wyglądała dwie dekady temu, jakie wyzwania przed nią stały, o czym marzyliśmy. Wiele spraw udało się załatwić i zrealizować. Ale są i takie, które nadal są dla nas wyzwaniem.
Przed laty przyjeżdżałam regularnie do stolicy na tydzień, dwa, miesiąc. Pamiętam, jakie wrażenie robiło na mnie metro. Było wyznacznikiem nowoczesności, synonimem komfortowej podróży po wielkim mieście. Nie mogłam jednak już wtedy zrozumieć, dlaczego plac wokół Pałacu Kultury i Nauki, który powinien być perłą, wygląda tak odstręczająco. Niestety nie zmieniło się to do dziś. Metro pędzi natomiast dalej. Dziś jesteśmy w momencie, kiedy decyduje się budowa III linii. Choć tak wiele jest teraz głosów krytycznych wierzę, że ta inwestycja się obroni. Mieszkańcy już na nią czekają,
Ale wracając do wstępu mojej opowieści i zmiany perspektywy. Pozwólcie Państwo, że odsłonię nieco redakcyjnej kuchni. Zanim zaprosiliśmy do plebiscytu Czytelników, poprosiłam dziennikarzy „Gazety Stołecznej” o ich propozycje zadań, które w Warszawie powinny zostać zrealizowane w perspektywie 20 lat. Wspólnym mianownikiem niemal wszystkich odpowiedzi są przedsięwzięcia, które “zaprzyjaźniają” miasto z mieszkańcami.
Padło dużo propozycji, które dotyczą ekologii, jakości życia, miejsc wspólnego wypoczynku (bo przecież pandemia się kiedyś skończy, prawda?), oddania ludziom miejskich placów, z placem Defilad na czele. I zieleń, zieleń, zieleń! Są głosy, które mówią o wyrównywaniu jakości życia pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Pojawił się odważny postulat nałożenia opłat na kierowców, którzy chcą wjeżdżać do centrum miasta. Z tych propozycji bije pragnienie, by Warszawa była tak dobrym miastem do życia, żeby zawsze chciało się w niej mieszkać, pracować i cieszyć się.
Dziś rozpoczynamy plebiscyt Supermiasta i Superregiony 2040. Do 6 kwietnia czekamy na Wasze listy i propozycje najważniejszych wyzwań dla Warszawy i Mazowsza. 16 kwietnia rozpoczniemy głosowanie – do wyboru będzie 12 punktów, które redakcja wybierze spośród nadesłanych propozycji. Głosowanie zakończymy 3 maja, a listę siedmiu wyzwań dla miast i siedmiu dla regionów ogłosimy 7 maja. 25 maja odbędzie się uroczysta gala, na której podsumujemy akcję.
Czekamy na propozycje: jakie są najważniejsze wyzwania dla Warszawy a jakie dla Mazowsza? Co należy przede wszystkim zrobić, by stolica była wygodnym i przyjemnym miejscem do życia? Piszcie do nas na adres: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS