Rocznice zawsze skłaniają do podsumowań i refleksji. Co się udało? Co okazało się najistotniejsze? Co można z perspektywy lat i doświadczeń uznać za sukces, który w sposób istotny zmienił nasze życie, sprawił, że w swoim mieście czujemy się dobrze, po prostu u siebie?
Parę tygodni temu prosiliśmy was o wytypowanie takich zdarzeń, zjawisk, inwestycji, które uważacie za ważne dla Płocka. Wybraliśmy 12 waszych propozycji, poddajemy je pod głosowanie w naszym plebiscycie. Być może w wyborze pomogą wam płocczanie, których poprosiliśmy o opinię.
Tu głosujemy:
Elżbieta Podwójci
radna miejska w kadencji 1998-2020, kierowniczka filii bibliotecznej nr 8 Książnicy Płockiej
– Jestem związana z Podolszycami Północ i z tej perspektywy najlepiej, najwyżej oceniam kategorię „Place zabaw, zielone siłownie, orliki”. To jest naprawdę supersprawa! Dzieci, młodzież nie stoją już na klatkach schodowych, nie ćpają, nie piją, ale są na dworze i dużo ćwiczą, grają, po prostu są aktywni. Cały czas to obserwuję na swoim osiedlu. I widzę, że z tych obiektów korzystają nie tylko młodzi ludzie, ale także dorośli. Dla mnie to zdecydowanie numer jeden w plebiscycie.
Elżbieta Podwójci
radna miejska w kadencji 1998–2020, kierowniczka filii bibliotecznej nr 8 Książnicy Płockiej
– Jestem związana z Podolszycami Północ i z tej perspektywy najlepiej, najwyżej oceniam kategorię „Place zabaw, zielone siłownie, orliki”. To jest naprawdę supersprawa! Dzieci, młodzież nie stoją już na klatkach schodowych, nie ćpają, nie piją, ale są na dworze i dużo ćwiczą, grają, po prostu są aktywni. Cały czas to obserwuję na swoim osiedlu. I widzę, że z tych obiektów korzystają nie tylko młodzi ludzie, ale także dorośli. Dla mnie to zdecydowanie numer jeden w plebiscycie.
Katarzyna Piórkowska
dziennikarka Radia dla Ciebie
– Wszystkie propozycje poddane pod głosowanie są ciekawe. Wszystkie przedsięwzięcia ważne. Wszystkie, choć każde w innym stopniu i w innym obszarze, wpłynęły na poprawę jakości życia płocczan. Postaram się jednak wyłuskać i skompletować te, które moim zdaniem zasługują na miejsce na podium:
— Rewolucja drogowa – uwolniła płocczan od stania w korkach, jeżdżenia po dziurawych ulicach, pozwoliła przesiąść się na rowery. Nie tylko rozwiązała dużą część problemów komunikacyjnych, wyeliminowała także z ulic część samochodów. Wpłynęła zatem także na poprawę jakości powietrza.
— Inwestycje oświatowe – dzięki nim dzieci i młodzież uczą się w nowoczesnych, dobrze wyposażonych, kolorowych szkołach z pracowniami, salami gimnastycznymi i boiskami. Rodzice maluchów nie muszą się martwić, czy ich dziecko dostanie się do przedszkola.
— Budżet obywatelski Płocka – to projekt, który angażuje mieszkańców, zachęca do wzięcia odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, daje poczucie wpływu na to, jak są wydawane wspólne pieniądze. Dzięki budżetowi obywatelskiemu wiele udało się w Płocku zmienić na lepsze. Jest bardzo ważny w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
A tak naprawdę to o każdej z 12 propozycji można napisać sporo dobrego.
Janusz Majchrzak
były prezes Komunikacji Miejskiej oraz prezes Bizona, który dawną FMŻ przeprowadził przez proces restrukturyzacji
– Jestem człowiekiem czynu, więc stawiam na twarde projekty, bo to one są fundamentem rozwoju miasta, także w wielu innych jego warstwach. Moje typy to, poczynając od pierwszego miejsca:
— Most Solidarności. I to nie tylko pod kątem użyteczności komunikacyjnej, co jest zupełnie oczywiste, ale też w sensie projektowym. To jest budowla, która zyskała uznanie na całym świecie. Przekonałem się o tym w San Francisco, gdzie usłyszałem, że ten nasz most wymieniono jako jeden z najpiękniejszych i najdłuższych. Nikt nie wiedział, że jestem płocczaninem, ale byłem z tego bardzo dumny.
— Czysta woda i nowa wydajna oczyszczalnia – z punktu widzenia wysiłku inwestycyjnego to jest po prostu olbrzym! A jeśli chodzi o znaczenie zdrowotne, to właściwie powinienem dać miejsce pierwsze, choć… już jest zajęte w moim rankingu. To, co kiedyś płynęło z kranów, było nie do przyjęcia. Zwłaszcza dziś możemy docenić, jak ważna dla nas wszystkich jest czysta, zdrowa woda.
— Ex aequo przyznaję trzecie miejsce przygotowywaniu nowych terenów inwestycyjnych i całej drogowej rewolucji. A zwłaszcza obwodnicy, która dała nowe połączenie z Orlenem. Szkoda, że została wybudowana tak późno, dla bezpieczeństwa miasta to niezwykle ważna rzecz. Jeśli zaś chodzi o nowe tereny inwestycyjne… One są nam po prostu niezbędne. Zwłaszcza że Płock się starzeje, wyludnia, prognozy pod tym względem nie są optymistyczne. Te tereny są więc „źródłem czystej wody” dla tych, którzy będą chcieli związać się z Płockiem i tu zarabiać na chleb.
Chciałbym dodać coś, czego nie ma w waszym plebiscycie. Jako były prezes Bizona czuję ogromną wdzięczność do samorządu z czasu, kiedy prezydentem był Dariusz Krajowski-Kukiel. Za to, że wspierał wysiłki restrukturyzacyjne FMŻ. Myśmy wtedy np. przekazali miastu ul. Targową, która była wówczas drogą wewnętrzną fabryki. A miasto uczyniło z niej jedną z ważniejszych płockich ulic.
Wiesław Chrobot
prezes Integracyjnego Klubu Tenisa, organizator turnieju tenisistów na wózkach – prestiżowego Orlen Polish Open, Płocczanin Roku 2008
Oto moje wyróżnienia największych sukcesów 30-lecia samorządu płockiego, od najważniejszego:
— Rewolucja drogowa – i stało się! Dzięki gospodarności, dzięki zdobytym środkom łatwiej się żyje w Płocku. To nieoceniona wartość dla nas, mieszkańców! Czekamy na drogi, które nie będą omijać miasta! Do pełni szczęścia potrzebny będzie most drogowy i kolejowy od zachodniej strony Płocka.
— Budżet obywatelski – decydowanie o tym, co ma być, czego chcemy, żeby było, dało potężny impuls dla ludzi, mieszkańców Płocka. Dla całego obszaru aktywności społecznej, wskazującej kierunki przede wszystkim inwestycyjne, ale i nowe rodzaje działalności. Należy budżet obywatelski modyfikować, przeznaczyć więcej pieniędzy, o wydatkowaniu których zadecydują sami płocczanie. To wielki postęp demokratyzacji i uspołecznienia działalności samorządu.
— Festiwalowy Płock – doskonała promocja naszego miasta wśród młodzieży. Festiwale dały nową jakość, nowe spojrzenie na Płock, o Płocku się mówi. Fajnie jest słuchać wielu pozytywnych opinii od znajomych moich dzieci z Gdańska, Krakowa, Warszawy, Poznania, Coventry, Birmingham, Wiednia, Monachium. Należy rozwijać festiwale! Dbać o nie! Do przodu, Płocku!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS