Mamy dla Was 12 propozycji. To nasze subiektywne wybory. Chętnie dowiemy się, czy podobają się Wam te, a może inne zielone miejsca w Gorzowie i okolicy. Do 6 maja czekamy na krótko uzasadnione propozycje do plebiscytu. Spośród nich wybierzemy 12 miejsc, a Wy, jeszcze w maju, zagłosujecie na najlepsze z nich.
To jedno z ulubionych miejsc gorzowian do spacerowania i jazdy na rowerze. Bulwary są podzielone na część zachodnią i wschodnią. Są trawniki, rabaty z kwiatami, rosną iglaki, a będąc tam, możemy spotkać Janusza Gorzowskiego, popularnego mistrza plażingu.
Bulwar wschodni nad Wartą w Gorzowie Fot. DARIUSZ BARAŃSKI
Park Wiosny Ludów
Położony w centrum miasta park zwany jest też parkiem Róż. Został założony w latach 1908-1913 przez władze Landsberga na bagnach nad Kłodawką. Najpierw nazwano go parkiem Cesarza Wilhelma, ale już po I wojnie światowej był to po prostu park miejski. Jest co podziwiać, właśnie przeszedł gruntowną renowację.
Kwiecień 2022. Gorzów. Park Wiosny Ludów, zwany też parkiem Róż Fot. FZ / Agencja Wyborcza.pl
Park Górczyński
Powstał w latach 90. i znajduje się w największej dzielnicy miasta, Górczynie. Świetne miejsce na spacery; wzdłuż alejek jest mnóstwo zieleni i kwiatów.
Park kieszonkowy na os. Słonecznym
Wśród budynków mieszkalnych na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i placu Słonecznego znajduje się zielona przystań. A w niej trawniki, ławeczki o niecodziennym kształcie i kolorowy mural z kwietnymi motywami. Wieczorem park kieszonkowy oświetlają rozwieszone lampki.
Rezerwat Murawy Gorzowskie
To blisko 80 hektarów popoligonowych terenów na północ od os. Słonecznego, na Wieprzycach. W 2000 r. odkryto tam rzadkie gatunki roślin: murawy kserotermiczne, czyli trawiaste rośliny pochodzące ze śródziemnomorskich stepów. Są wśród nich też gatunki zagrożone. Od tego czasu to obszar chroniony, ale dostępne dla spacerowiczów.
Park im. Henryka Siemiradzkiego
Tuż przy centrum Gorzowa znajduje się blisko 10-hektarowy park, a w nim oprócz bogatej flory amfiteatr, platforma widokowa oraz słynne Schody Donikąd.
Park Siemiradzkiego po remoncie. Grudzień 2019 Fot. DARIUSZ BARAŃSKI
Szlak pieszo-rowerowy wzdłuż Kłodawki
Długi szlak ciągnie się od ujścia Kłodawki do Warty do ul. Chodkiewicza. Oprócz otoczonych roślinnością ścieżek znajdziemy tam plenerową siłownię czy place zabaw.
Park Słowiański
To największy park w Gorzowie. Znajduje się w jego północno-zachodniej części i ma 37 ha. Tutaj znajdziemy mnóstwo ścieżek, “Fyrtel”, czyli drewniany domek dla dzieci i oczywiście sporo roślin, w tym jedyny w mieście okaz korkowca amurskiego, rzadkiego rosyjskiego drzewa używanego do produkcji mebli oraz korków.
Ogród dendrologiczny przy Muzeum Lubuskim
Ponad stuletni ogród znajdziemy przy willi Gustawa Schroedera, będącej aktualnie siedzibą Muzeum Lubuskiego. Wśród alejek podzielonego na kilka części trzyhektarowego obszaru znajdziemy ok. 150 gatunków drzew i krzewów.
Park Kopernika
Kiedyś był tu cmentarz miejski, teraz została po nim kaplica ewangelicka z XIX w. W parku Kopernika rosną cisy, jesiony i lipa, a jednym z jej najciekawszych punktów jest właśnie remontowana fontanna. Dzieło gorzowskiego architekta Mieczysława Rzeszewskiego, uruchomione po raz pierwszy w 1975 r.
Fontanna w parku Kopernika Fot. gorzow.pl
Park Czechówek
Tu spotkamy topole, brzozy, sosny i leszczyny, a także sarnę lub dzika. 34-hektarowy park powstał w 1927 r. i jest położony na skraju miasta. Dojedziemy do niego, jadąc w kierunku Santoka.
Park 750-lecia
To najmłodszy z dziewięciu gorzowskich parków. Założono go w 2004 r., z okazji 750-lecia miasta. Roślinność dopiero tu rozkwita, ale na przybyłych czekają buki, brzozy oraz metasekwoje chińskie czy ambrowce amerykańskie.
Na Wasze propozycje czekamy do 6 maja pod adresem [email protected].
CZYTAJ TEŻ: Pokaż zielone miejsca z klimatem w zielonym regionie. Czas na Superregiony i Supermiasta
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS