Chóry z Wejherowa wystąpiły na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Poznaniu – Musica Patriae. Chór Cantores Veiherovienses otrzymał Grand Prix i Złote Pasmo. Z kolei chór męski Harmonia zdobył Srebrne Pasmo.
Prawie 20 chórów wzięło udział w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym w Poznaniu – Musica Patriae. Wejherowski chór Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Weroniki Brakonieckiej otrzymał Grand Prix i Złote Pasmo.
— To nie wszystko, zdobyliśmy nagrodę za najlepsze wykonanie utworu kompozytora wielkopolskiego (“Do Ojczyzny” Feliksa Nowowiejskiego), nagrodę za najlepsze wykonanie utworu patriotycznego (prawykonanie “Rozkwitały pąki białych róż” Anny Rocławskiej-Musiałczyk) i nagrodę dla najlepszej dyrygentki festiwalu – mówi Karolina Szczepańska, prezes chóru Cantores Veiherovienses. — Był to nasz pierwszy konkurs i wyjazd z nową dyrygentką, świeżo upieczoną absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku – dyrygentura chóralna w klasie prof. dr hab. Marka Rocławskiego, dyplom z wyróżnieniem – dodaje Karolina Szczepańska.
— Miałam ogromny zaszczyt zadebiutować jako dyrygentka chóru Cantores Veiherovienses na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Pieśni Patriotycznej Musica Patriae w Poznaniu. To było niezwykłe doświadczenie, które przyniosło nam wielkie sukcesy – złoty dyplom, trzy nagrody specjalne i najważniejsze wyróżnienie, czyli grand prix! Jestem niesamowicie dumna z całego chóru – ich zaangażowanie, talent i pasja są dla mnie ogromną inspiracją. Prowadzenie ich to prawdziwa przyjemność i wielka radość – zaznacza Weronika Brakoniecka, dyrygentka chóru Cantores Veiherovienses.
W festiwalu wziął udział także Chór Męski Harmonia z Wejherowa pod dyrekcją Leszka Gołąba, został uhonorowany Srebrnym Pasmem.
— Bardzo się cieszę to kolejny sukces chóru Harmonia na ogólnopolskich scenach. Dziękuję dyrygentowi i chórzystom za ich ciężką pracę – mówi Jacek Drewa, prezes chóru Harmonia.
Mat.pras.
Ogólnopolski Festiwal Chóralny Pieśni Patriotycznej “Musica Patriae”, skierowany do chórów i wokalnych zespołów amatorskich, jest jedynym tego typu wydarzeniem w kraju.
Miejscem wydarzenia był Poznań – miasto początków polskiej państwowości, siedziba pierwszego biskupstwa, świadek wielu znaczących wydarzeń w historii naszego kraju, jedyne miasto wymienione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego – hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Poznań uznawany jest za stolicę polskiej chóralistyki – w 1892 roku utworzono tu Polski Związek Kół Śpiewackich Polskich na Wielkie Księstwo Poznańskie. W mieście działali wybitni chórmistrzowie i kompozytorzy muzyki chóralnej, w tym m.in. ks. Wacław Gieburowski, Feliks Nowowiejski, prof. Stefan Stuligrosz czy Jerzy Kurczewski.
Relacja z festiwalu:
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS