A A+ A++

fot. Szkoła

W poniedziałek 20 marca w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu, rozegrany został wielki finał konkursu Technikon ESA dla dolnośląskich i opolskich techników. W czasie finału 10 najlepszych drużyn zaprezentowało swoje projekty. Uczniowie wzięli również udział w rywalizacji on-line na platformie eduESA oraz w drużynowym konkursie Technikon Challenge. Nasza drużyna w składzie: Dariusz Kownacki, Jakub Jeka, Natan Biernat, Marcin Pinderski oraz Konrad Sobstyl, wraz z opiekunką projektu nauczycielką informatycznych przedmiotów zawodowych Beatą Dylak, zdobyła 1 miejsce oraz uzyskała główną nagrodę!


Uczniowie z klasy 2J technik programista postanowili napisać aplikację, która za zadanie miała udowodnić i przekonać na przykładzie, wykresach, schematach, że to co mówimy o wodorze to prawda i warto inwestować oraz rozszerzać infrastrukturę wodorową. Nazwa aplikacji – Aplikacja porównująca ilość energii wytworzonej przez silnik wodorowy i ilość energii z silnika na inne paliwa powszechnie wykorzystywane w przemyśle.

Aplikacja pobiera od użytkownika dane o silniku spalinowym – który chce przyrównać do silnika wodorowego, przy takiej samej mocy. Gdy użytkownik poda wartość mocy silnika w KM oraz ilość paliwa spalanego przez silnik benzynowy na dystansie 100 km, kalkulator wykona obliczenia, wykorzystując wzory uwzględniające: wartość opałową wodoru, sprawność ogniwa paliwowego oraz moc silnika. Dane, które zostały wzięte do obliczeń, to średnie dane wykorzystywane w Toyocie Mirai i udostępnione na oficjalnej stronie Toyota, a do obliczenia emisji spalin w silniku benzynowym uczniowie posłużyli się silnikiem Toyota Rav4.

Aplikacja ma wartość edukacyjną, gdyż na wykresie kołowym – pokazuje zawartość substancji w spalinach, liniowym – pokazuje emisję (CO2), a słupkowym – koszt przejechania 100 km z danych wczytanych przez użytkownika. Jej wartość użytkowa polega na tym, że pomaga w podjęciu decyzji zakupu nowego samochodu, gdyż w prosty sposób może porównać dwa silniki oraz wybrać lepszy ekonomicznie i ekologicznie. Pokazuje też, że wodór to nie tylko marzenia, ale przyszłość.

Nagrodą dla zwycięskiej drużyny jest pracownia mobilną na 20 laptopów. Jest to powód do dumy i ogromny sukces uczniów 2 klasy technika programisty w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Brzegu. Uczniów od początku wspierali przede wszystkim nauczyciele przedmiotów informatycznych p. Beata Dylak i Krzysztof Hulewski oraz Dyrektor szkoły p. Wioletta Frankiewicz, jak też wicedyrektor p. Bartosz Olszewski.

Za rok kolejna edycja konkursu, a nasza drużyna deklaruje walkę o kolejną wygraną. Chłopcy mają już nawet kilka pomysłów.
Sam udział w finale to nagrody gwarantowane dla szkoły –monitor do wyświetlania treści edukacyjnych i bon o wartości 2000 zł na zakup materiałów edukacyjnych.

Technikon ESA 2023 to projekt przeznaczony dla szkół o profilu technicznym – w edycji 2023 pilotażowo był skierowany do placówek z dwóch województw dolnośląskiego i opolskiego, które uczestniczą jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK:
Edukacyjna Sieć Antysmogowa i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE).

Konkurs pod hasłem „Użyjcie wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!” został zorganizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i objęty patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.

Naszym programistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, bo Słowiańska zawsze na czasie!

Beata Dylak

Elżbieta Mykicka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister przedstawił szczegóły
Następny artykułBurmistrz, przedszkolaki i święta