A A+ A++

Opublikowano dn. 25.05.2022

W sobotę, 21 maja, w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, odbył się III Ogólnopolski Festiwal Pieśni Maryjnych Laudate Mariam.

Na scenie zabrzmiały najpiękniejsze pieśni maryjne zarówno w języku polskim jak i łacińskim. Wydarzenie poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor „Szklanego Domu”. Jury w składzie: dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM – przewodniczący, dr hab. dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS i dr Paweł Łukowiec wysłuchało 20 konkursowych prezentacji.

W kategorii soliści pierwsze i drugie miejsce zdobyły kolejno reprezentantki Miejskiego Domu Kultury: Katarzyna Surma i Patrycja Majcherek, czyli siostry Wróbel z Woli Załężnej.

W kategorii zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych wyróżnienie przypadło naszym seniorom z zespołu „Cantabile”.

Na finał wszyscy wysłuchali wyjątkowego koncertu. Przed laureatami konkursu i publicznością w przepięknych kompozycjach wystąpiło trio: dr Paweł Łukowiec (fortepian), dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM (wokal) i Grzegorz Michta (akordeon), instruktor „Szklanego Domu” odpowiadający za koordynację festiwalu.

Festiwal zakończyło wspólne odśpiewanie majówki pod kapliczką Matki Boskiej Zielnej nad ciekockim stawem.

Warto podkreślić, że reprezentacje Miejskiego Domu Kultury do konkursu przygotowała Kamilla Biniek-Kaczorowska, instruktor MDK.

Jury konkursu:

dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. AM

duchowny diecezji sosnowieckiej, duszpasterz środowisk twórczych, artysta śpiewak, wykładowca akademicki, pedagog i psycholog muzyki, trener komunikacji interpersonalnej. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach (magister liturgiki), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie (doktor nauk teologicznych), Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (profesor Akademii Muzycznej, doktor habilitowany sztuk muzycznych, wokalista – baryton) oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (psycholog muzyki).

dr Paweł Łukowiec

kompozytor, dyrygent, pedagog. Urodzony w 1973 roku, w Jarosławcu. Doktor sztuki w dyscyplinie kompozycja. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie kompozycji prof. Jana Antoniego Wichrowskiego. Adiunkt Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi zajęcia z kompozycji, instrumentacji i przedmiotów teoretycznych. Autor współczesnej muzyki symfonicznej i kameralnej, chóralnej, teatralnej i elektronicznej.

dr hab. Teresa Krasowska, prof. UMCS

jest absolwentką Instytutu Muzykologii KUL oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Chóralistyki Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, gdzie prowadzi zajęcia z dyrygowania, czytania partytur, prowadzenia zespołów. W latach 2014 – 2019 pracowała na stanowisku profesora w AM w Poznaniu. Członkini Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych oraz Stowarzyszenia Fides et Ratio, przy UKSW. Ekspert komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Dokonała polskich prawykonań utworów muzyki baroku misyjnego, pochodzących z Ameryki Łacińskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodwyżki cen biletów komunikacji. Lewica: “To głupia decyzja”. A jak jest naprawdę?
Następny artykułCzwartkowa sesja Rady Miasta wreszcie w normalnym, popandemicznym trybie