A A+ A++

Bardzo długo na nią czekałem – tak o najnowocześniejszej na świecie całkowitej endoprotezie nadgarstka mówi dr Mirosław Kulmaczewski ze Szpitala Miejskiego w Elblągu. To właśnie tam jego zespół wszczepił ją po raz pierwszy w Polsce.

Endoprotezy nadgarstka znane są na świecie od kilkudziesięciu lat, ale — jak przyznaje doktor Kulmaczewski — były to protezy niedoskonałe. — Bardzo niestabilne i delikatne. Dość szybko w wyniku pracy fizycznej destabilizowały się, a groziły temu poważne powikłania. Niedawno wyprodukowano protezę, na którą czekałem bardzo długo. Spełnia ona według mnie wszelkie kryteria protezy, która może być używana nawet przez pacjentów pracujących zawodowo, w ograniczonym stopniu również fizycznie. Czekałem długo na coś, co mnie przekona i te endoprotezy mnie przekonały. Dlatego wprowadziłem je tutaj do użycia — dodaje specjalista.

W skład zespołu — oprócz doktora Mirosława Kulmaczewskiego — wchodzą doktor Andrzej Walczyński i doktor Paweł Błach. W listopadzie ubiegłego roku chirurdzy wszczepili dwie najnowocześniejsze na świecie całkowite protezy nadgarstka, kolejną w styczniu, a czwartą 2 marca. — Zabieg trwa około godziny, ale wszystko zależy od pacjenta. Ich przypadki nigdy nie są takie same. Nie ma dwóch pacjentów o identycznych zmianach zwyrodnieniowych nadgarstka — podkreśla doktor Kulmaczewski.

Proteza umożliwi wykonywanie codziennych czynności, które dotychczas stanowiły problem. — Myślę, że pacjenci będą zadowoleni — mówi chirurg. — Ta proteza zapewnia przede wszystkim stabilność i trwałość, jest silnie osadzona w nadgarstku.

To niejedyne, czym może pochwalić się zespół chirurgów. W tamtym roku również jako pierwsi w kraju wszczepili protezę pierwszego stawu kciuka. — Te również były znane już od dawna, ale w końcu wyprodukowano bardzo nowoczesną. To jest już inna generacja protezy, tak stabilnej nie było do tej pory. Mamy już za sobą 18 takich zabiegów, a do końca kwietnia wszczepimy jeszcze 12 protez. Zmiany zwyrodnieniowe tego stawu kciuka występują bardzo często, wywołuje je po prostu życie, codzienne używanie.

https://bomega.pl/wp-content/uploads/2020/03/proteza-pierwszego-stawu-kciuka-614961-scaled.jpg

W tym roku Oddział Chirurgii Ręki, którego koordynatorem jest doktor Mirosław Kulmaczewski, obchodzi swoje dziesiąte urodziny. — Razem z dyrektorem szpitala tworzyliśmy ten oddział od podstaw — wspomina. — Czekałem na te dwie protezy, żeby domknąć pewien etap jego rozwoju. W tej chwili, jeżeli chodzi o wykonywane procedury, osiągnęliśmy wszystko to, co się robi w chirurgii ręki na świecie. W naszym oddziale oprócz zabiegów naprawczych, rekonstrukcyjnych, wykonujemy też zabiegi w trybie ostrym: przyszywamy kończyny, palce. W poniedziałki prowadzę dyżur replantacyjny dla całego kraju. Mamy pełen „asortyment”, od ciężkiej urazówki po rekonstrukcję nadgarstka protezą, czyli zabieg planowy. Mamy najszerszy zakres wykonywanych operacji — nie da się już więcej zrobić w ręce, niż my robimy.

Kamila Kornacka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginęła Teresa Marczyk. Czy ktoś ma informacje, gdzie przebywa? AKTUALIZACJA
Następny artykułTancerki z „Diamentu” na turnieju w Piaskach