A A+ A++

W ogłoszeniach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego zamieszczona została informacja o wszczęciu postępowania administracyjnego o wydanie pozwolenia wodno-prawnego. Wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie złożył Zakład Energetyki Cieplnej. 

ZEC potrzebuje pozwolenia na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego pochodzących z terenu ciepłowni zlokalizowanej przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. 

To ogromne zagrożenie dla środowiska, rzeki Kamiennej i terenów łąk między ciepłownią a oczyszczalnią ścieków – mówią aktywiści. – Przestrzeganie przepisów ekologicznych w starachowickich realiach, to bajki – mówiła na spotkaniu z mediami Małgorzata Derlecka.  – Jest to standardowa cykliczna procedura wynikająca z przepisów i nie ma żadnego związku z budową Instalacji Odzysku Energii, a wprowadzenie ścieków do urządzeń PWiK jest prowadzone od początku istnienia obiektu Ciepłowni C02 tj. od lat 80-tych” – odpowiada prezes ZEC Marcin Pocheć. 

Zdaniem Andrzeja Pasternaka, inżyniera ochrony środowiska, który pracował w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach, istnieje zagrożenie, iż przy większych opadach deszczu „substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego” mogą przedostawać się do rzeki Kamiennej. – Załatwiając jedną rzecz – spalając śmieci, możemy zaszkodzić środowisku. Potencjalne skażenie może spowodować zakłócenie pracy oczyszczalni ścieków. Zatrucie i zakłócenie ekosystemu w rzece Kamiennej oraz skażenie terenu „łąk” – potencjalnych przyszłych ogródków działkowych. Włos na głowie staje, jak nonszalancko podchodzi się do gospodarki komunalnej, wodno-ściekowej i ochrony środowiska w naszym mieście – mówił na spotkaniu z mediami Pasternak. 

Reklama 

Prezes ZEC Marcin Pocheć wyjaśnia: 

Przede wszystkim należy zauważyć, że Zakład Energetyki Cieplnej nie występował o osobne pozwolenie wodnoprawne dla Instalacji Odzysku Energii. Jest to założenie nieprawdziwe i przyjęte jedynie dla potrzeb uzasadnienia, z góry przyjętej, nieprawdziwej tezy.

Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Starachowicach w dniu 21.06.2022r. wystąpił do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Radomiu z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód obejmujące wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych PWiK Sp. z o.o. w Starachowicach ścieków przemysłowych. Pozwolenie wydawane jest na okres nie dłuższy niż 4 lata i w związku z powyższym w roku 2022 koniecznym jest wystąpienie przed Organ Właściwy o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego. Jest to standardowa cykliczna procedura wynikająca z przepisów i nie ma żadnego związku z budową Instalacji Odzysku Energii przy ul. Ostrowiecka 3 w Starachowicach. Substancje określone w pozwoleniu ZEC Starachowice to węglowodory ropopochodne, których wartość wskaźnika wynosi 15 mg/l. Ścieki objęte pozwoleniem trafiają bezpośrednio do urządzeń PWiK nie mając kontaktu ze środowiskiem. Organ administracji, jakim są Wody Polskie, każdorazowo przy wydawaniu pozwolenia wodnoprawnego weryfikuje prawidłowość instalacji, którą odprowadzane są wody poprzemysłowe.

Należy przy tym zauważyć, iż Instalacja Odzysku Energii realizowana jest w ramach wieloletniej polityki inwestycyjnej zmierzającej do dywersyfikacji źródeł energii cieplnej. W wyniku szeregu zrealizowanych inwestycji skala podwyżek energii cieplnej w Starachowicach należy do najniższych w kraju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump ostrzega przed dalszą eskalacją i proponuje mediacje
Następny artykułOd tygodnia Rosja zmobilizowała 100 tysięcy żołnierzy [RELACJA]