Osoby pracujące z substancjami niebezpiecznymi doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie są z nimi związane. Jednak nie każdy jest świadomy tego, że w każdym gospodarstwie domowym znaleźć można środki chemiczne, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet i życia. Jak rozpoznać takie zagrożenia w domu i jakie środki ochronne należy zastosować w ich przypadku?
Jak rozpoznać niebezpieczne substancje chemiczne w domu?
Producenci potencjalnie niebezpiecznych środków chemicznych, których używa się między innymi do czyszczenia powierzchni w domu, są zobowiązani do umieszczania na ich opakowaniach specjalnych symboli graficznych. Są to znaki bhp w postaci kwadratu stojącego na jednym z czubków. Ich tło jest koloru białego i mają czerwoną ramkę, natomiast symbol przedstawiający zagrożenie jest koloru czarnego. Takie piktogramy służą do oznaczania między innymi produktów łatwopalnych, utleniających, żrących, toksycznych czy też niebezpiecznych dla środowiska.
Jeżeli zobaczymy taki symbol na butelce środków czystości, musimy zachować szczególną ostrożność. Warto zastosować wtedy środki ochrony indywidualnej w postaci gumowych rękawiczek, a jeżeli będziemy używać substancji, której opary są żrące, dobrze będzie założyć osłonę twarzy oraz nosa, jak na przykład maseczka.
Inne niebezpieczne substancje w gospodarstwie domowym lub też przedmioty zawierające takie substancje to między innymi paliwa, oleje i smary, baterie, termometry rtęciowe, jarzeniówki, rozpuszczalniki czy pestycydy i preparaty owadobójcze.
Bezpieczna praca z substancjami chemicznymi
W zakładach pracy, w których często lub wręcz na co dzień korzysta się z materiałów zagrażających zdrowiu lub życiu, muszą obowiązywać specjalne zasady oraz procedury bezpieczeństwa. Dotyczą one przede wszystkim przechowywania oraz transportu chemikaliów i substancji toksycznych. Należy wtedy zastosować przepisy ADR, czyli międzynarodowej konwencji sporządzonej w Genewie w 1957 roku. Dzięki odpowiednim oznaczeniom przeszkoleni pracownicy od razu będą wiedzieć, jaka substancja znajduje się w danym pojemniku, dzięki czemu będą także wiedzieć, jak się zachować.
Bardzo ważne jest dokładne czytanie wszelkich etykiet dołączonych do substancji. Jedną z nich jest standardowa karta charakterystyki, w której zawarte są informacje dotyczące rodzaju zagrożenia w formie graficznej (wspomniane już piktogramy znajdujące się także na opakowaniach środków chemicznych w gospodarstwach domowych) oraz tekstowej, wykaz środków ostrożności, jakie należy podjąć oraz znaki nakazu wskazujące na konkretne środki ochrony indywidualnej, które są niezbędne podczas pracy z daną substancją. Te środki to zazwyczaj rękawice, maski filtrujące, okulary ochronne, fartuchy laboratoryjne czy też specjalistyczna odzież chroniąca przed poparzeniami.
Niebezpieczne substancje chemiczne w pracy i w domu – w jakich warunkach ich używać?
Przed przystąpieniem do używania jakiejkolwiek potencjalnie groźnej substancji trzeba upewnić się, że mamy do tego odpowiednie warunki. W przypadku zakładów pracy takie informacje znajdują się między innymi w instrukcjach bhp. Najważniejsze jest właściwe wentylowanie pomieszczeń, dzięki czemu uniknie się niebezpiecznych zawrotów głowy a także podrażnień oczy czy układu oddechowego. W przypadku kontaktu substancji ze skórą lub oczami trzeba jak najszybciej przemyć dane miejsce wodą. Bezwzględnie no można korzystać z substancji niebezpiecznych w pobliżu źródeł ognia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS