A A+ A++

Styropian to polska nazwa handlowa dla spienionego polistyrenu. Tak się składa, że ten materiał, wynaleziony w 1950 roku, jest obecnie najczęściej stosowanym wyrobem do dociepleń budynków. W Polsce, wydatki na ogrzewanie budynku stanowią lwią część kosztów jego utrzymania.

Styropian to polska nazwa handlowa dla spienionego polistyrenu. Tak się składa, że ten materiał, wynaleziony w 1950 roku, jest obecnie najczęściej stosowanym wyrobem do dociepleń budynków. W Polsce, wydatki na ogrzewanie budynku stanowią lwią część kosztów jego utrzymania. Dzieje się tak ze względu na chłodny klimat panujący w naszym kraju. Szacuje się, że nawet 70 % całkowitych kosztów utrzymania budynku, w Polsce, to wydatki na ogrzewanie, a skuteczne ocieplenie budynku pozwala zaoszczędzić nawet do 30 % kosztów jego ogrzewania w skali roku. Według badań rynkowych, w Polsce, ponad 60 % inwestorów szukających efektywnych materiałów do dociepleń budynków decyduje się właśnie na styropian. Na rynku budowlanym jest wiele produktów służących do ocieplania budynków, ale jeden z nich jest bezsprzecznie towarem najpopularniejszym i to nie tylko ze względu na swoją przystępną cenę.

Właściwości styropianu przy ociepleniu i termomodernizacji budynku

Styropian – bo o nim mowa – jest materiałem doskonale się nadającym do izolacji cieplnej budynków (zarówno nowobudowanych, jak i już istniejących). Każdemu inwestorowi zależy na tym, żeby możliwie najlepiej ochronić ciepło już wytworzone wewnątrz budynku przed warunkami klimatycznymi panującymi na zewnątrz. Swą popularność styropian zyskał ze względu na szereg zalet. Przede wszystkim, jest to doskonały materiał do izolacji cieplnej ze względu na swoją strukturę – aż 98 % masy styropianu stanowi powietrze (pozostałe 2 % to polistyren). Styropian nie wchłania wody – co ma niebagatelne znaczenie przy doborze skutecznego materiału termoizolacyjnego, albowiem zawilgocony materiał przestaje być izolatorem i staje się przewodnikiem. Styropian nie pęcznieje i nie rozpuszcza się w wodzie. Jest także odporny na działanie pleśni, bakterii czy grzybów. Przy pomocy styropianu można ocieplić nie tylko ściany zewnętrzne domu, ale także stropy, podłogi, parkingi czy garaże. Polski producent styropianu STYRMANN w swojej ofercie posiada nawet specjalny rodzaj styropianu – styropian akustyczny („Cicha Noc”) – posiadający oprócz właściwości izolacji cieplnej również  właściwości izolacji akustycznej. Do niezmiennych zalet styropianu należy także jego waga. To znaczy jest on bardzo lekki, co ułatwia jego przenoszenie, składowanie czy transport. Styropian zyskał popularność także przez łatwość obróbki – nie wymaga stosowania środków ochrony osobistej, nie pyli i nie powoduje podrażnień. Może być przycinany nawet przy użyciu zwykłego noża.

Rodzaje  dociepleń styropianem

Podstawowym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy doborze styropianu do termoizolacji, jest jego przewodniość cieplna, która jest wyrażona tzw. współczynnikiem  przewodzenia ciepła (lambda, λ). Przy odpowiednim doborze styropianu do skutecznej izolacji cieplnej należy także wziąć pod uwagę jego inne cechy, takie jak charakterystyka wytrzymałościowa. Jest ona wyrażona odpowiednimi symbolami np. na opakowaniu płyt styropianowych. Są to odporność na zginanie (symbol BS), rozrywanie (TR) czy ściskanie (CS). Te parametry mają niemałe znaczenie zależnie od rodzaju docieplenia – czy jest to ściana działowa (pożądane są płyty o większych parametrach izolacji akustycznej przy mniejszej grubości) czy np. podłoga albo ściana zewnętrzna budynku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDozens of Palestinians injured in police clashes as Jewish extremists chanting 'Death to Arabs' march in Jerusalem
Następny artykułMłody, zdolny ambitny. I z małego miasteczka