Aranżacja wnętrz jednym sprawia mnóstwo frajdy, a dla innych jest to coś, w czym zupełnie się nie odnajdują. Jeśli właśnie urządzasz lub remontujesz mieszkanie i zastanawiasz się, jakie style wnętrz cieszą się największą popularnością, zerknij niżej, a dowiesz się wszystkiego.
Styl nowoczesny – proste, funkcjonalne wnętrza
Jeśli mamy wyróżnić najpopularniejsze style wnętrz, to na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdzie się estetyka nowoczesna. Bazuje ona przede wszystkim na funkcjonalności, ergonomii i prostocie. Wnętrzom urządzonym w tym stylu daleko od przepychu. Panuje w nich ład i porządek.
Styl nowoczesny charakteryzuje się jasną, stonowaną kolorystyką. We wnętrzach przeważa biel, beż, szarość i odcienie brązu. Takie barwy pozwalają stworzyć spokojną atmosferę. Czasem pojawiają się tutaj mocniejsze kolory takie jak czerń, ale to nie one dominują. W estetyce tej królują funkcjonalne meble o prostych kształtach wykonane z wytrzymałych materiałów. W nowoczesnym mieszkaniu nie może zabraknąć imitacji drewna, stali nierdzewnej, szkła i betonu.
Styl minimalistyczny, czyli mniej znaczy więcej
Styl minimalistyczny, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z filozofii minimalizmu, która przeniknęła do stylu życia, mody, a także do aranżacji wnętrz. Podobnie do estetyki nowoczesnej skupia się on na prostocie i funkcjonalności, a także eliminacji zbędnych przedmiotów. Minimalistyczne wnętrza są harmonijne, spokojne i wyciszające. Styl minimalistyczny opiera się na geometrycznych i obłych kształtach. Dominują w nim wysokiej jakości materiały, gładkie, jednolite powierzchnie oraz jasna, chłodna kolorystyka.
Styl rustykalny – przytulne wnętrza z dozą wiejskiego klimatu
Styl rustykalny to przede wszystkim przytulność, naturalność i wiejskość. Wnętrza urządzone zgodnie z tą estetyką sprzyjają relaksacji i emanują ciepłem. Tego typu style mieszkań pozwalają przenieść wiejską sielankę do zgiełku miasta. Dominują w nich ciepłe, jasne kolory takie jak beż, biel, brąz oraz wszelkie odcienie ziemi. W rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć mebli z litego drewna z widocznymi słojami, haftowanych obrusów, ręcznie robionych dywanów i ceramiki.
Styl boho – połączenie chaosu z przytulnością
Styl boho czerpie inspiracje z kultur z całego świata, dlatego estetyka ta często nazywana jest artystycznym nieładem. Przewijają się w nim różne style urządzania wnętrz, jednak pomimo lekkiego chaosu, mieszkania boho są ciepłe i przytulne. W tym przypadku kolorystyka jest bardzo zróżnicowana. Znajdzie się tu miejsce na jasne beże i biele, a także intensywne barwy takie jak burgund, musztardowy i turkus. We wnętrzach w stylu boho dominują etniczne wzory, unikalne meble, ręcznie robione tekstylia i dekoracje oraz warstwowe tekstury.
Styl skandynawski – ponadczasowa elegancja we wnętrzu
Styl skandynawski wywodzi się z krajów nordyckich. Kolorystykę przewodnią stanowią tutaj jasne kolory takie jak biel, beż, szarość i pastele. Całą aranżację często dopełniają błękitne lub zielone akcenty. Estetyka ta bazuje na tym samym, co omówione wyżej style mieszkań, czyli funkcjonalności i minimalizmie. Królują tutaj otwarte przestrzenie z dużymi oknami, które wpuszczają do wnętrza światło dzienne. W skandynawskim mieszkaniu nie może zabraknąć przytulnych tekstyliów i naturalnych materiałów takich jak drewno, bawełna, wełna i len.
Styl glamour – luksus wyczuwalny na każdym kroku
Jednym słowem, które idealnie opisuje styl glamour, jest luksus. Wnętrza te zachwycają elegancją, wyrafinowaniem i niesamowitym blaskiem. Panuje w nich wysmakowany przepych i bogactwo detali. Kolorystyka estetyki glamour bazuje na klasycznych barwach takich jak biel, czerń, szarość i beż, ale przełamują ją intensywne kolory stanowiące mocny akcent wnętrza. Burgundowa kanapa, zasłony w butelkowym odcieniu zieleni, pudroworóżowy fotel… to wszystko idealnie pasuje do mieszkania glamour.
Całą aranżację w stylu glamour dopełnia złoto, srebro i kryształy. Dominują tutaj połyskujące powierzchnie, żyrandole rodem wyjęte z pałaców, tapicerowane welurowe meble, ozdobne lustra, eleganckie obrazy, marmur i wszystko to, co nadaje wnętrzu luksusowego charakteru.
Styl industrialny i loftowy – surowe wnętrza z eleganckim sznytem
Styl industrialny to połączenie surowości dawnych fabryk i przestrzeni przemysłowych z eleganckim sznytem. Doskonale sprawdza się on we wnętrzach o dużej, otwartej przestrzeni. Przeważają w nim stonowane, neutralne barwy takie jak czerń, szarość i biel oraz odcienie metaliczne. Meble wykonane są z drewna lub metalu i posiadają widoczne elementy konstrukcji.
W industrialnym mieszkaniu nie może zabraknąć surowych materiałów takich jak cegła, beton czy stal – często podłogę pokrywa się wyłącznie betonem, a na ścianach układa się cegłę lub tapetę ją imitującą. Styl loftowy jest podobny do industrialnego, ale w odróżnieniu od niego, panuje w nim bardziej przytulny klimat. Te dwa style wnętrz łączy otwarta przestrzeń, wysokie sufity, surowe materiały, odkryte instalacje i stonowana kolorystyka.
Styl Vintage – wnętrza przywołujące na myśl dawne lata
Styl Vintage czerpie inspiracje z różnych epok, a wnętrza urządzone zgodnie z tą estetyką pozwalają przenieść się myślami w czasie. Łączy on w sobie stare, charakterystyczne dla dawnych lat elementy z nowoczesnością. Dlatego w mieszkaniu vintage nie może zabraknąć antycznych mebli, starych zegarów, lamp, porcelanowych figurek, gramofonów i obrazów, które kiedyś wisiały w domach naszych dziadków. Kolorystyka vintage bazuje na ciepłych odcieniach brązu, beżu i zieleni, a także intensywnych kolorach takich jak turkus i musztardowy.
Styl Hampton – elegancja nadmorskich kurortów
Styl Hampton inspirowany jest ekskluzywnymi nadmorskimi kurortami znajdującymi się wzdłuż wybrzeża Long Island na północy Nowego Jorku. To właśnie tam latem wypoczywała nowojorska elita. Wnętrza urządzone zgodnie z tą estetyką łączą w sobie elegancję, dozę luksusu i marynistyczny klimat, równocześnie emanując świeżością i relaksującą aurą. Dominują w nich takie kolory jak biel, błękit, granat, beż i szarość. Nie braknie w nich morskiego wzornictwa w postaci muszli, wioseł, kotwic czy charakterystycznych biało-niebieskich pasów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS