Styl bauhaus — skąd wywodzi się ta estetyka?
Styl bauhaus został zapoczątkowany w latach 20. XX wieku w przez niemieckiego architekta Waltera Gropiusa. Objął on wówczas stanowisko dyrektora w weimarskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych, którą połączył z Akademią Sztuk Pięknych, nazywając powstałą instytucję Bauhaus. Szkoła ta dała początek reformie szkolnictwa artystycznego i umocniła tendencje modernistyczne w architekturze.
Walter Gropius dążył do stworzenia nowoczesnej architektury, która połączy wszystkie dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznego i techniki, zacierając granice między nimi. Szybko zaczęto utożsamiać szkołę z odrębnym nurtem, a w dalszej kolejności ze stylem aranżacyjnym, który jest obecny w trendach aż do dziś.
Czym charakteryzuje się styl bauhaus?
“Mniej znaczy więcej” oraz “forma wynika z funkcji” to główne założenia, którymi kieruje się styl bauhaus. Wnętrza aranżowane zgodnie z tą estetyką są więc przede wszystkim proste, funkcjonalne i minimalistyczne. Przekłada się to na ponadczasowość każdego wystroju, dzięki czemu pomimo tak długiej historii, styl bauhaus jest w dalszym ciągu na topie, ale także niezmiennie urzeka nas nowoczesnością i awangardowym podejściem.
Wnętrza urządzone w stylu bauhaus są przestronne i jasne z dostępem do naturalnego światła. W związku z tym dominują w nich duże i liczne przeszklenia. Aranżacje muszą być w pełni dopasowane do potrzeb mieszkańców, gdyż przekłada się to na ich funkcjonalność. Dużą rolę odgrywa tutaj minimalizm — nie ma miejsca na zbędne przedmioty i dekoracje.
Dla kogo sprawdzi się mieszkanie w stylu bauhaus?
Mieszkanie w stylu bauhaus to strzał w dziesiątkę dla osób, które uwielbiają prostotę i minimalizm, a nie przepadają za przepychem. Będzie ono również odpowiednie dla tych, którzy w zaciszu swego lokum szukają ukojenia i odcięcia od nadmiaru bodźców. Nie jest to dobry wybór dla miłośników dodatków, bibelotów i pamiątek z odbytych podróży, które muszą być rozstawione na każdym z możliwych mebli.
Styl bauhaus pasuje do mieszkań niemal o każdym metrażu. Sprawdzi się w niewielkich kawalerkach, w których jedna przestrzeń pełni wiele funkcji, w wielopoziomowych mieszkaniach, a także w loftach. Co więcej, ze względu na to, że estetyka ta skupia dużą uwagę na funkcjonalności wnętrz, bardzo często jest ona wykorzystywana również do aranżacji przestrzeni biurowych i publicznych.
Jaką kolorystykę przewodnią ma styl bauhaus?
Styl bauhaus opiera się na prostej, stonowanej kolorystyce. Dominują w nim takie barwy jak biel, jasny beż, szarość, a także subtelne odcienie budyniowe. To te kolory najczęściej zdobią ściany, będąc doskonałym tłem dla różnych kształtów, odcieni i faktur wszystkich elementów wyposażenia.
Pazura i nieco oryginalności całej aranżacji w stylu bauhaus dodają akcenty w mocniejszych kolorach takich jak żółć, czerwień, czerń i niebieski. Przełamują one nudę i dzięki nim wnętrza zachwycają awangardowym podejściem.
Czemu styl bauhaus pomimo prostoty nie jest nudny i stale urzeka?
Mimo że styl bauhaus opiera się na prostocie i minimalizmie, nie jest nudny. Z czego to wynika? Oczywiście ze wspomnianych wcześniej akcentów kolorystycznych, ale nie tylko. We wnętrzach urządzonych zgodnie z tą estetyką odrzuca się wszelkie zdobienia i ornamenty, ale nie rezygnuje się z różnorodności. Wykorzystuje się różnego rodzaju faktury i stawia na kontrasty.
Mieszkanie w stylu bauhaus jest pełne sprzeczności. Znajdują się w nim elementy w macie, a także w mocnym połysku, gładkie powierzchnie łączone są z chropowatymi, a surowe materiały z przytulnymi. Każda powierzchnia inaczej odbija światło, co wpływa na zupełnie inny odbiór danego koloru. Dzięki temu cała aranżacja jest bardziej dynamiczna.
Jak urządzić mieszkanie w stylu bauhaus?
Urządzając mieszkanie w stylu bauhaus należy przede wszystkim zadbać o jego funkcjonalność. Już na etapie projektowania należy skupić się na odpowiednim rozkładzie pomieszczeń, a także usytuowaniu poszczególnych mebli. Tam, gdzie to możliwe, warto postawić na przeszklenia zamiast klasycznych ścian. Salon najlepiej połączyć z kuchnią, a biuro oddzielić szklaną zabudową.
W mieszkaniu w stylu bauhaus idealnie sprawdzą się oryginalne, geometryczne meble np. ciekawe fotele i kanapy wykonane ze skóry lub miękkich, przyjemnych tkanin w neutralnych kolorach. Komody, szafy, regały i szafki kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, aby pomieściły wszelkie niezbędne przedmioty. Ich design powinien być prosty.
Dodatki w mieszkaniu w stylu bauhaus mają konkretną funkcję — wszystko, co zbędne i niepotrzebne nie powinno się w nim znajdować. Wystarczą tutaj dywany w geometryczne wzory, designerskie lampy, kolorowe grafiki na ścianach oraz lustra w nieoczywistych kształtach. Na kanapie nie może zabraknąć poduszek w intensywnych barwach.
Czytaj też: Styl monochromatyczny – jeden kolor, wiele tonacji. To wnętrzarski HIT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS