A A+ A++

Marzy ci się kariera w służbach mundurowych? Chcesz poszerzać wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa? Pomogą studia w Gdyni. Akademia Marynarki Wojennej właśnie rozpoczęła proces rekrutacji na studia wojskowe. Kandydaci mogą związać swoją zawodową przyszłość m.in. z cyberbezpieczeństwem, nawigacją czy morskimi systemami teleinformatycznymi.

Stabilne zatrudnienie, odpowiedzialna praca i specjalistyczna wiedza – to jedne z wielu zalet, które mogą skłonić przyszłych studentów do wybrania jednego z wojskowych kierunków. W najbliższym regionie „studia w mundurze” oferuje Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, a skończenie jednego z kierunków to najczęściej przepustka do szukania zatrudnienia już nie tylko w służbach mundurowych, ale i np. w wyspecjalizowanej branży cyberbezpieczeństwa.

Właśnie rozpoczął się nabór chętnych, którzy chcieliby studiować na uczelni położonej na gdyńskim Oksywiu. AMW opublikowała już wszystkie informacje niezbędne kandydatom do tego, aby skutecznie zaaplikować na jeden z kierunków.

Wymagająca rekrutacja na drodze do kariery

Jest w czym wybierać, a każdy z kierunków otwiera inne możliwości kariery. To także szereg specjalnych wymogów do spełnienia, z którymi przyszli studenci nie spotykają się przy aplikowaniu na cywilne kierunki na AMW czy innych uczelniach – podstawowy z nich to zdolność do tzw. służby kandydackiej, czyli niekaralność, polskie obywatelstwo i zdolność fizyczna oraz psychiczna, która predysponuje do zawodowej służby wojskowej. Pierwszy komplet dokumentów, w tym m.in. wniosek o przyjęcie czy życiorys trzeba dostarczyć do końca maja.

Później kandydaci uzupełniają formalności o kolejne zaświadczenia i czeka na nich… rozmowa kwalifikacyjna. Rekruterzy ocenią m.in. motywację, postawę i wiedzę potencjalnych żaków. To, jak wypadną podczas niej zadecyduje, czy ostatecznie zostaną wstępnie zakwalifikowani do studiów wojskowych. Atutem będzie na pewno dyplom ukończenia jednej z coraz popularniejszych klas mundurowych w szkołach średnich, przejście przygotowania wojskowego czy służby przygotowawczej. Słowem – wszystkie wcześniejsze doświadczenia związane ze służbą.

Udana rozmowa to nie koniec – przyszły student będzie musiał jeszcze przejść specjalistyczne badania, które potwierdzą jego predyspozycje fizyczne i psychiczne do pracy w mundurze. Niektóre z nich będą dotyczyć też typowo osób, które planują karierę na okrętach Marynarki Wojennej.

W pierwszej połowie lipca ma odbyć się już zasadnicze postępowanie rekrutacyjne dla tych, którzy przeszli wcześniejsze formalności. Druga szansa dla kandydatów, którzy np. źle spisali się podczas testów sprawnościowych nadarzy się jeszcze w połowie września tego roku.

Od okrętów po cyfrowe bezpieczeństwo

Jakie ścieżki będą mogli wybrać studenci aplikujący w tym roku na gdyńską AMW? To dość różnorodne drogi rozwoju, które pozwolą na wyspecjalizowanie się w kilku ważnych obszarach, a nadmorskie położenie uczelni niekoniecznie oznacza przyszłość w Marynarce Wojennej. Każdy z kierunków jest natomiast oczywiście związany z szeroko pojętą obronnością.

W ofercie uczelni znajdziemy zatem naukę na łącznie trzech wydziałach: Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym i Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich. Pierwszy z nich to możliwość studiowania na kierunku „Nawigacja” ze specjalizacją w eksploatacji okrętowych systemów pokładowych, drugi – „Informatyka” ze specjalizacją dotyczącą morskich systemów teleinformatycznych, „Mechanika i budowa maszyn” dla przyszłych specjalistów eksploatacji siłowni okrętowych oraz „Mechatronika” nakierowana na elektroautomatykę okrętową lub prace podwodne. Trzeci z wydziałów oferuje dodatkowe dwie ścieżki edukacji: „Systemy informacyjne w bezpieczeństwie”, które wdrożą absolwentów w kwestie cyberbezpieczeństwa oraz „Logistykę” o specjalizacji ogólnologistycznej.

Studia wojskowe pierwszego stopnia odbywają się w formie stacjonarnej (dziennie), są bezpłatne. Pierwszy stopień to łącznie siedem semestrów nauki zakończonych otrzymaniem dyplomu inżyniera, a drugi stopień – kolejne trzy semestry. Zajęcia są prowadzone w języku polskim, chociaż znajomość angielskiego jest jednym z ważnych czynników jeszcze na etapie samej rekrutacji.

Co ważne, wojskowi studenci pełniący tzw. służbę kandydacką w zależności od posiadanego stopnia wojskowego mogą też liczyć na uposażenie zasadnicze – sięga ono, w zależności od roku studiów od 1200 złotych w przypadku marynarza do nawet 2600 złotych w przypadku bosmana. Reguluje je rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.

Szczegółowe opisy poszczególnych kierunków i specjalizacji można znaleźć w tej zakładce na stronie internetowej AMW. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące samej rekrutacji, jej terminów i niezbędnych formalności można natomiast znaleźć tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Sygnały: 555 dni ORP Gryf
Następny artykułArena Mówców w Gdyni