Przedsiębiorca świadczący usługi tatuażu skorzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług. Tatuaż musi być jednak utworem, za który twórca otrzymuje honorarium.
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wykonania tatuażu. W Polskiej Klasyfikacji Działalności są one zakwalifikowane pod numerem 96.09.Z (Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, która obejmuje działalność salonów tatuażu). Właściciel studia tatuażu na zlecenie klienta wykonuje indywidualny, trwały wzór na skórze. Wybór wzoru oraz miejsca wykonania na ciele tatuażu jest decyzją klienta, jednak ostateczny rezultat wykonanej usługi jest wynikiem pracy artysty.
Przed wykonaniem usługi tatuażu każdorazowo zleceniodawca w formie pisemnej wyraża zgodę na wykonanie dzieła w formie tatuażu na jego ciele. Wyrażenie zgody jest równocześnie zawarciem umowy w rozumieniu Kodeksu cywilnego. A podpisanie zgody jest zarazem oświadczeniem zleceniodawcy o poinformowaniu przez studio tatuażu o przeciwwskazaniach do wykonania tatuażu oraz sytuacji zdrowotnej zleceniodawcy.
CZYTAJ TAKŻE: Wydatek na kurtkę motocyklową można zaliczyć do kosztów
Pojawiła się więc wątpliwość, czy tatuaż może być traktowany jako utwór. I czy przedsiębiorca do świadczonych usług może stosować obniżoną do 8 proc. stawkę VAT.
Sprawą taką zajmował się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) (interpretacja nr 0114-KDIP1-1.4012.602.2019.2.RR). Uznał on, że w przypadku usługi tatuażu można stosować 8 proc. VAT. Co za tym przemawia?
Argumenty za obniżoną do 8 proc. stawką VAT
Argument 1: wykaz towarów objętych niższym podatkiem.
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT znajduje się „Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8 proc.”. Pod poz. 181 wymienione zostały usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (bez względu na symbol PKWiU).
Argument 2: musi być utwór i twórca
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe.
- plastyczne.
- fotograficzne.
- lutnicze.
- wzornictwa przemysłowego.
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne.
- muzyczne i słowno-muzyczne.
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne.
- audiowizualne (w tym filmowe).
CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy zestaw będzie opodatkowany jedną stawką VAT
Prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Twórcą jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu. Przejaw działalności twórczej – użyty w ustawie o prawie autorskim – oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.
Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym i nowym wytworem intelektu. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności wynagrodzenie za korzystanie z utworu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność. Jak podkreślił Dyrektor KIS, sam „przejaw działalności twórczej” nie jest warunkiem wystarczającym do zakwalifikowania określonego wytworu jako przedmiotu prawa autorskiego.
Zatem dla zakwalifikowania tatuażu jako przedmiotu prawa autorskiego, konieczne jest spełnienie przesłanek utworu. Wymagane jest więc, aby tatuaż, jak każdy utwór np. plastyczny, miał indywidualny i twórczy charakter oraz ustaloną postać.
Nie każdy tatuaż jest utworem
WAŻNE: Dyrektor KIS podkreślił jeszcze jedną, ważną rzecz. Nie każdy tatuaż spełnia przesłanki utworu. Jeżeli będzie to kopia istniejące … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS