A A+ A++

Do każdego z nas dociera tylko wycinek rzeczywistości. Co widzisz w swoim? 19. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii to dobra okazja, żeby go pokazać.

Jaka jest dzisiejsza rzeczywistość? Atakowani nadmiarem bodźców, zagubieni w medialnym szumie, przestraszeni nowym, nieoswojeni z przepowiedniami końca, szukamy własnych filtrów oglądu świata. W nadmiarze świat, jaki jest, nie zawsze widać. W tym właśnie kontekście rozpoczyna się 19. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii, która jest okazją do szerszej dyskusji na temat postaw wobec niezwykle dynamicznych zmian jakich doświadczamy. Konkurs adresowany jest do studentów IV i V roku wszystkich wydziałów i kierunków artystycznych polskich uczelni.

Czytaj też: APH po raz 18. Młodzi zaangażowani

Szansa dla początkujących artystów

Najnowsza, 19. odsłona konkursu Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny zwraca się ku młodemu pokoleniu artystów z pytaniem o drogę do oswajania lęków, do odkrywania tego, co dotychczas nieznane, do zaprezentowania własnych ścieżek w wybieraniu tego, co najważniejsze. Z perspektywy rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę studentów udział w konkursie APH jest prezentacją własnej soczewki rzeczywistości szerszej publiczności.

Zainteresowani konkursem studenci tworzący prace w obszarach malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii od 15 stycznia przez specjalny panel na stronie internetowej. Przed uczestnikami 19. edycji konkursu APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w jednym z dwóch prężnie działających ośrodków rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia.

Laureatem 18. edycji konkursu APH został Mateusz Kowalczyk, który udał się (po raz pierwszy w historii konkursu) właśnie do Wilna. Zobaczcie, jak został przyjęty:

Szansa na twórczy dialog

Dzisiejsza rzeczywistość wymaga dużej wiary, siły charakteru i odporności psychicznej. Nadmiar rodzi chaos. Radzimy sobie z nim w różny sposób, często jednak tracąc z oczu to, co ważne. Zapraszając artystów do dialogu, sprawdzamy ich wybory i konfrontujemy je z naszymi. Czy rację mają ci, którzy mówią, że wszystko już było? Czy sztuka jest soczewką skupiającą uwagę na sprawach kluczowych? Chcemy sprawdzić, jak myślą o dzisiejszym świecie młodzi, a im samym dać przestrzeń do wypowiedzi – komentuje Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

To, co wyróżnia konkurs APH spośród wielu innych konkursów artystycznych, to skupienie uwagi oraz zainteresowanie działaniami młodych twórców, którzy jeszcze nie opuścili murów uczelni. Istotną korzyścią dla uczestników jest także ocena pozaakademicka, jakiej poddane są ich prace. Finaliści i laureaci konkursu APH wybierani są bowiem w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej scenie sztuki współczesnej. Wspierając niezależne poszukiwania twórcze studentów, organizator konkursu – Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – zachęca w ten sposób do budowania własnej drogi artystycznej.

Warto podkreślić, że konkurs APH to nie tylko formuła profesjonalnej selekcji i wyboru. To także rozbudowany program spotkań z publicznością, dialogu artysty z odbiorcą i łączenia różnych środowisk na polu sztuki. Każda z konkursowych wystaw finałowych pokazuje najbardziej aktualne problemy i tematy ważne dla najmłodszej generacji artystów. W ten sposób perspektywa patrzenia na rzeczywistość przez młodych twórców inspiruje publiczność do własnych poszukiwań.

Mecenasem konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, a ugruntowana pozycja inicjatywy to zasługa wieloletnich partnerów instytucjonalnych, z którymi Fundacja APH współpracuje. Są to uczelnie artystyczne w całej Polsce, Residency Unlimited w Nowym Jorku, centrum rezydencyjne Rupert w Wilnie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie odbywają się wystawy finalistów. W efekcie przez kilkanaście lat trwania konkursu stworzono kolekcję składającą się z ponad 50 dzieł; zrealizowano również 31 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku, Walencji i Wilnie oraz 50 wystaw indywidualnych i zbiorowych w całym kraju.

Harmonogram 19. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 15 stycznia: start konkursu i otwarcie panelu zgłoszeń
  • 3 kwietnia: zamknięcie panelu zgłoszeń i rozpoczęcie obrad jury
  • do 19 czerwca: ogłoszenie nazwisk finalistów konkursu
  • 7–20 września: wystawa finałowa w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  • 18 września: ogłoszenie laureatów podczas gali finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bełchatów: Mały ZUS plus – bezpłatne szkolenie
Następny artykułMiś wystawiony na licytację przez rodziców małego Frania zebrał rekordową kwotę