Zgłoszenia przyjmowane są na uczelniach do 31 marca do godz. 9.00. Studenci, którzy zdecydują, by pomagać chorym na koronawirusa, zostaną objęci nakazem pracy i będą kierowani do konkretnych placówek przez wojewodę na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu lista chętnych już się zapełnia.
– Zainteresowanie jest naprawdę duże. Cieszy nas to bardzo. Studenci dzwonią, dopytują się i zgłaszają. Obecnie mamy na liście ok. 40-tu chętnych, a to dopiero początek rekrutacji – mówi Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Okres pracy studentów, doktorantów oraz osób kształcących się w zawodzie medycznym, przy zwalczaniu epidemii jest zaliczany, jako odbycie odpowiedniej części zajęć, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Kto może się zgłaszać?
Pomoc osobom chorym na COVID-19 mogą nieść studenci stacjonarni i niestacjonarni:
- 5-go i 6-go roku kierunku lekarskiego,
- 5-go roku kierunku lekarsko – dentystycznego,
- 2-go roku, II stopnia kierunku pielęgniarstwo,
- 2-go roku, II stopnia kierunku położnictwo,
- osoby które uzyskały tytuł ratownika,
- 5-go roku kierunku farmacja oraz studenci realizujący 6-miesięczną praktykę zawodową na kierunku farmacji,
- 5-go roku kierunku analityka medyczna.
Jak się zgłosić?
Wrocławscy studenci ww. kierunków, którzy chcą pomóc w walce z epidemią, powinni wysłać zgłoszenie zawierające: imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, numer telefonu, kierunek i rok studiów na adres [email protected] do środy 31 marca 2021 r., do godziny 9.00. Uczelnia prosi, by wysyłać je ze skrzynki uczelnianej.
Osoby chętne, które Wojewoda skieruje do pracy mogą uzyskać wynagrodzenie zasadnicze za pracę przy zwalczaniu epidemii (tj. w wysokości nie niższej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji lub w innym podobnym zakładzie, jeżeli w zakładzie wskazanym nie ma takiego stanowiska).
Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają:
- osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn,
- kobiety w ciąży,
- osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat,
- osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat,
- osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
- osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi, na których przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną będącą przyczyną epidemii lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg lub zachorowanie na chorobę zakaźną(orzeczenie w sprawie choroby wydaje lekarz, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 53, 252, 568, 1222 i 1578).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS