A A+ A++

Rekonstrukcja w Beleniu organizowana jest w ramach projektu „Łódzkie pamięta”. O szczegółach informowali 15 sierpnia podczas konferencji prasowej w Zduńskiej Woli marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”. Walki z 1939, prowadzone przez żołnierzy Armii Łódź na głównej linii oporu, od wielu lat przypominają „Strzelcy Kaniowscy” w oparciu o zachowane polskie schrony bojowe pomiędzy Beleniem a Strońskiem. To największa rekonstrukcja historyczna organizowana w województwie łódzkim, poprzednie edycje każdorazowo oglądała kilkutysięczna publiczność.

15 sierpnia zawsze pamiętamy o żołnierzach, którzy nas bronią w czasie pokoju, ale przez lata bronili nas w ogniu walki. Dlatego w ten dzień przypominamy chwalebne karty w historii polskiego oręża i ludzi, którzy walczyli za ojczyznę. W tym szczególnym dniu kolejny raz przypominamy też o tym, co ważne w historii naszego województwa. Ale tym razem chcemy te wydarzenia wpiąć w bardziej wielowymiarowy projekt „Łódzkie Pamięta” i zaprezentować je mieszkańcom, zwłaszcza młodemu pokoleniu, w sposób bardzo atrakcyjny. Tę rekonstrukcję organizował niegdyś Powiat Zduńskowolski, niestety od dwóch lat ta wspaniała impreza się nie odbywa. Uznaliśmy, że ją przejmiemy i pokażemy państwu dużo szerzej i bardziej efektownie. Zapraszamy już dziś – mówił Grzegorz Schreiber.

Szczegóły inscenizacji, która odbędzie na polu w Beleniu i Strońsku, przedstawił Mateusz Limiera ze Stowarzyszenia Historycznego Strzelcy Kaniowscy.
Tegoroczna rekonstrukcja będzie różniła się od poprzednich rozmachem. Chcemy jak najdokładniej oddać grozę wojny, bo mówimy o tragicznych wydarzeniach związanych z obroną linii Warty. Duży nacisk położyliśmy na pokaz pirotechniczny. Będzie on bardziej efektowny i mam nadzieję, że zostanie na długo zapamiętany. Nie skupiamy się na obronie Belenia i Strońska, ale na całości obrony Warty, z której wybierzemy kilka epizodów. Będzie więcej pojazdów i wojska, nie zabraknie samolotów, ludności cywilnej – opowiadał Mateusz Limiera.

Rekonstrukcja walk z 1939 roku to pierwsza odsłona projektu „Łódzkie Pamięta”. Równie efektownie zapowiada się kolejna odsłona projektu, czyli zaplanowana na 11 września rekonstrukcja obrony Łowicza przed wojskami niemieckimi.

Łowicz był na obrzeżach największej bitwy obronnej 1939 roku, bitwy nad Bzurą. Miasto przechodziło kilka razy z rąk do rąk. Przewidujemy odtworzenie nocnego epizodu bitwy o miasto. Walki będą się odbywać w ścisłym centrum, na Starym Rynku. Pokażemy taki moment, kiedy Polacy się wycofują, ludność cywilna ucieka, są niszczone budynki, jest dużo wybuchów, dużo strzelaniny. I to wszystko w atmosferze zapadającego zmroku. Nad rekonstrukcją czuwa Stowarzyszenie Historyczne 10. Pułku Piechoty. Będzie 150 rekonstruktorów, do tego czołgi, tankietki, pojazdy pancerne, młodzież z łowickich szkół odegra ludność cywilną – mówił Michał Kordecki, zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, który organizuje rekonstrukcję.

Zapraszam na obie te bitwy. To świetny sposób, aby pokazywać historię naszego regionu – dodał marszałek Grzegorz Schreiber.Będziemy kontynuować takie działania w ramach projektu „Łódzkie Pamięta”, by dotrzeć z nim nie tylko do mieszkańców naszego regionu, ale i Polski.

Początek rekonstrukcji w Beleniu zaplanowany jest 4 września o 17:00. Rekonstrukcji towarzyszyć będą m.in. wystawy sprzętu wojskowego. Dodatkowo zaplanowane jest nocne upamiętnienie walk prowadzonych 4-5.09.1939 roku.

Fot. lodzkie.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczepienia. Japonia wypłaci odszkodowania za skutki uboczne
Następny artykuł„Anette”, czyli Adam Driver, Marion Cotillard i coraz bardziej irytująca wydmuszka