W sobotę 6 lipca 2024 r. 500 strażaków z całej Polski zdobyło Śnieżkę by promować dawstwo szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Ta piękna akcja mundurowych ma na celu okazanie solidarności z Pacjentami, którzy czekają na swojego bliźniaka genetycznego oraz zwrócenie uwagi na znaczenie rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Na górskim szlaku jednostkę OSP Dębno reprezentował druh Sebastian wraz z żoną Edytą.
– Bardzo dziękujemy druhowi Sebastianowi i jego żonie Edycie za godne reprezentowanie jednostki, za Wasze poświęcenie, zaangażowanie, mnóstwo pozytywnych emocji i pomoc w rejestracji nowych potencjalnych Dawców szpiku! – podkreślają druhowie z OSP Dębno.
Strażacy pokonywali całą trasę 18 kilometrów w ubraniach bojowych lub koszarowych. Trasa prowadziła niebieskim szlakiem od Świątyni Wang, przez Polany, Samotnię, Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Równię pod Śnieżką. 6 i 7 lipca blisko 1000 druhen i druhów z 260 jednostek z całej Polski wspięło się na szczyt Śnieżki.
To już 4. akcja strażaków. W zeszłym roku ponad 200 osób próbowało zdobyć Giewont, 2 lata temu weszli na Świnicę, a 3 lata temu na Rysy.
Inicjatorem akcji „Strażak na szlaku” jest druh Sławomir Kowalczyk z OSP Łukowice Brzeskie, który kilka lat temu podarował szansę na życie chorej kobiecie, oddając jej swój szpik.
Akcję „Strażak na szlaku” współorganizowała Fundacja DKMS, która od lat zajmuje się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu kriotwórczego. Powszechnie znana jest z promowania oddawania komórek macierzystych i szpiku kostnego potrzebującym. W ciągu 15 lat działalności DKMS do baz dawców szpiku zapisało się ok. 2 mln osób.
Mimo że w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 2 miliony potencjalnych dawców, nadal istnieje duża potrzeba poszukiwania nowych. Wyprawy takie jak ta, organizowane przez strażaków, mają ogromne znaczenie dla zwiększenia liczby zarejestrowanych dawców i promowania idei niesienia pomocy.
Rejestrować można się tutaj: https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz
Inicjatywy takie jak „Strażak na szlaku” są niezwykle potrzebne do tego, by coraz więcej osób mogło dowiedzieć się w jak prosty sposób można uratować komuś życie.
—
foto: OSP Dębno
OSP Dębno / DKMS / IB
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS