Po wpłynięciu komunikatu o wprowadzeniu ostrzeżenia meteorologicznego 3 stopnia podniesienie stanów osobowych o 1 na stanowisku kierowania KM PSP w Bielsku-Białej oraz jednostkach ratowniczo-gaśniczych od godz. 20.00 (łącznie 3 osoby).
O godz. 14:00 odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bielsku-Białej w urzędzie miejskim, na którym obecni byli prezydent miasta, naczelnicy wydziałów, kierownicy zakładów miejskich oraz przedstawicieli służb mundurowych: straż pożarna, policja, straż miejska, straż graniczna. Na spotkaniu omówiono przewidywane prognozy związane z intensywnym opadem oraz podjęto działania prewencyjne w postaci udostępnia worków z pisakiem dla mieszkańców oraz stworzenia rezerwy potrzebnej dla służb.
Od godz. 10:30 intensywny opad atmosferyczny na terenie powiatu; gwałtowny przybór wody w rzece Wisła w Czechowicach-Dziedzicach (stan ostrzegawczy przekroczony ok. godz. 08:00; stan alarmowy przekroczony ok. godz. 15:00) oraz w szeregu lokalnych cieków na terenie powiatu bielskiego głównie w gminach Czechowice-Dziedzice, Bestwina oraz Jasienica. Poziom rzeki Iłownica poniżej stanów ostrzegawczych do godzin rannych w trendzie rosnącym.
Ok. godz. 12:00 wpływają pierwsze zgłoszenia dotyczące nieprzejezdności dróg w miejscowościach: Czechowice-Dziedzice ul. Wodna, Międzyrzecze Dolne ul. Ligocka, Bestwina ul. Młyńska. Do Stanowiska Kierowania KMPSP w Bielsku-Białej wpływają zgłoszenia od mieszkańców dotyczące głównie zalanych posesji, piwnic, garaży oraz zatkanych przepustów drogowych.
Godz. 13:00 powstaje rozlewisko odcinające dostęp do obiektów mieszkalnych i gospodarstw w Czechowicach-Dziedzicach rejon ul. Wodnej skrzyżowanie z Ligocką – mieszkańcy w większości odmawiają ewakuacji. Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na przydrożnym rowie zalewającym ul. Wodną. Budowa stanowiska do przepompowywania wody z rozlewiska do rz. Wapieniczanka.
Do godziny 15:00 dn. 14.09.2024 r. zaewidencjonowanych 80 zdarzeń związanych ze skutkami intensywnych opadów deszczu, większość zdarzeń na terenie gminy Czechowice-Dziedzice (58 zdarzeń), Bestwina (12 zdarzeń), Jasienica (10 zdarzenia). Zaangażowanych w działania 40 zastępów PSP i OSP (240 strażaków). Dochodzi do zalania m.in. szkoły podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Józefa Rumana. W związku z pogarszająca się sytuacją Starosta Bielski ogłosił pogotowie powodziowe w dn. 14.09.2024 od godz. 16:00 na terenie całego powiatu bielskiego.
Poziom Wapienicy i Iłownicy o godz. 13:00 przekroczony stan ostrzegawczy, na rz. Iłownica stan alarmowy przekroczony o godz. 15:00 o ok. 90 cm. , z kolei rz. Wapienica stan alarmowy przekroczony o godz. 23:00 o 80cm.
O godz. 17:00 ilość interwencji wzrosła do 160 zdarzeń, w działaniach 46 zastępów (276 strażaków). Najpoważniejszymi zdarzeniami były: zalanie kolejnych dróg gminnych w gm. Czechowice-Dziedzice ul. Wodna (powstawanie rozlewiska), Jasienica (miejscowość Roztropice i Międzyrzecze Dolne), Bestwina. Zalane kolejne obiekty użyteczności publicznej m.in. Ligota ul. Bory budynek szkoły podstawowej oraz obiekty firm prywatnych i zakładów produkcyjnych m.in. Czechowice-Dziedzice ul. Hrabiego Renarda (firma produkująca łożyska).
W odniesieniu do obiektów strategicznych dochodzi do zalania oczyszczalni ścieków w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Czystej, zagrożenie uszkodzenia głównej rozdzielni elektrycznej i unieruchomienie pracy zakładu oczyszczającego ścieki z Czechowic-Dziedzic oraz Ligoty. Na miejsce zadysponowano pompę wysokiej wydajności z KM PSP w Katowicach.
Między godz. 19:00, a 20:00 zakończenie większości działań związanych z pierwszą falą intensywnych opadów deszczu. Podsumowanie działań za okres 10:30 – 20:00 dn. 14.09.2024r.
Łącznie 201 interwencji:
- m. Bielsko-Biała: 26 zdarzeń,
- gm. Czechowice-Dziedzice: 98 zdarzeń,
- gm. Jasienica: 38 zdarzeń,
- gm. Bestwina: 19 zdarzeń,
- gm. Wilamowice: 11 zdarzeń,
- pozostałe gminy łącznie: 9 zdarzeń.
Od godz. 0:00 pogorszenie sytuacji pogodowej, mamy do czynienia z drugą falą bardzo intensywnych opadów deszczu, co pociąga za sobą gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń (70 w przeciągu 30 min., głównie na terenie miasta Bielska-Białej). Najpoważniejsze zdarzenia z terenu miasta: zalanie szpitala psychiatrycznego przy ul. Olszówki; zalanie torów kolejowych w obrębie ul. Jasnej oraz nastawni kolejowej przy ul. Chochołowskiej; zalanie hal magazynowych i zakładów produkcyjnych mieszczących się przy ulicach Stanisława Mielnickiego, Chochołowskiej, Bestwińskiej, Karpackiej.
Prezydent Miasta Bielska-Białej ogłosił pogotowie powodziowe (15.09.2024 godz. 0:00), a o godz. 01:00 alarm powodziowy na terenie m. Bielska-Białej.
W związku z dużą liczbą interwencji o godz. 01:00 w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej został zawiązanych sztab. W sztabie oprócz Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy, znalazł się również Prezydent Miasta Bielak-Białej Jarosław Klimaszewski, Starosta Bielski Andrzej Płonka oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego z miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego.
O godz. 01:10 zadysponowanie przez WSKR zestawów pompowych z komend miejskich/powiatowych PSP z Żywca, Jaworzna, Bytomia, Zabrza oraz Żor, a także jednostek OSP z powiatu żywieckiego.
Godz. 2:00 lawinowo wzrasta liczba zgłoszeń, zaewidencjonowanych około 700, większość zdarzeń na terenie miasta Bielsko-Biała, gminy Jasienica oraz Czechowice-Dziedzice. Rozpoczynają się pierwsze ewakuacje mieszkańców (Międzyrzecze Dolne).
W miejscowości Czechowice-Dziedzice, Iłownica (gm. Jasienica) oraz Dankowice woda zaczyna przelewać się przez wały i powstają rozlewiska. Poziom rz. Iłownica osiągnął o godz. 4:00 maksymalny poziom 646cm (stan ostrzegawczy:330cm), przekraczając tym samym rekord z powodzi 2010 r. o 6 cm. Około godz. 03:00 zadysponowanie przez WSKR łodzi z Dąbrowy Górniczej, Lublińca, Katowic oraz Mikołowa.
W związku z pogarszająca się sytuacją Starosta Bielski o godz. 04:00 ogłosił alarm powodziowy na terenie całego powiatu bielskiego. Trwają ewakuacje mieszkańców z terenów: Międzyrzecze Dolne, Jasienica ul. Kościelna, Bielsko-Biała ul. Chochołowska, Czechowice-Dziedzice ul. Nad Potokiem, Bestwina ul. Pastwiskowa. Zalanie Drogi Krajowej nr w Czechowicach-Dziedzicach na wysokości p.594. Droga nieprzejezdna w obu kierunkach. Na godz. 04:00 wpłynęło ponad 1200 zgłoszeń na numery alarmowe. Działania ratownicze prowadzą wszystkie siły z terenu miasta i powiatu wspierane siłami z terenu województwa.
- Rozlewisko Czechowice-Dziedzice: w związku z przelaniem wału na rz. Iłownica został zalany rejon ulicy Wierzbowej, Grabowiec, Waryńskiego, Leśna, a także teren ogródków działkowych. Poinformowano ludzi o zagrożeniu i przystąpiono do ewakuacji. Za pomocą worków z piaskiem podwyższono wał na ul. Wierzbowej na wysokości nr 2. Ewakuowano 46 osób z ww. terenu, za pomocą łodzi płaskodennych. Dalsze działania polegały na wypompowywaniu wody z rozlewiska przy pomocy pomp, monitorowano teren rozlewiska, transport ludzi. W dyspozycji było również 5 łodzi z oddziału WOT.
- Rozlewisko Dankowice wzdłuż rz. Łękawka – w rejonie ul. Krasińskiego nadbudowa wału z worków do tego celu na miejsce ściągnięto oddział WOT łącznie 40 osób (dyspozycja o godz. 5.50), wypompowywanie wody z powstałego rozlewiska, brak konieczności ewakuacji.
- Rozlewisko Iłownica – w związku z przelaniem wody przez wał rz. Iłownica na wysokości strażnicy OSP Iłownica prowadzono działania polegające na uszczelnieniu i umocnieniu wału przy użyciu worków z pisakiem oraz koparko-ładowarek, informowanie mieszkańców o zagrożeniach. Ok godz. 12.00 mieszkańcy przekazali informację, o wezbraniu wody od drugiej strony w ciekach wodnych doprowadzających wodę do okolicznych stawów, strażacy rozpoczęli działania mające na celu zabezpieczenie okolicznych budynków oraz zabezpieczenie głównej drogi dojazdowej do miejscowości Iłownica ul. Skoczowska.
O godz. 07:00 stan rz. Wisły w Czechowicach-Dziedzicach osiągnął maksymalny poziom 599cm (stan ostrzegawczy przy 290cm) i następnie miał tendencję spadkową.
O godz. 13:00 doszło do uszkodzenia wału w Kaniowie na ulicy Rybackiej na rz. Wisła, działania strażaków polegały na wzmocnieniu i zabezpieczeniu wału przed dalszym osunięciem i przesiąkaniem. Na miejsce przybył dyrektor Wód Polskich z Zarządu Zlewni w Katowicach Abdullah Othman i podjęto decyzję o ewakuacji domostw w promieniu 300m.
Godz. 17:00 przybył Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Grzegorz Szyszko wraz z grupą operacyjną KG PSP. Komendant zapoznał się z aktualną sytuacją powodziową.
O godz. 18:00 od początku powodzi tj. 14.09.2024r. zaewidencjonowano ponad 1829 zgłoszeń.
Patrycja PokrzywaOficer Prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS