A A+ A++

Straż miejska w Sosnowcu będzie korzystała z dronów w walce ze smogiem

26.11.2020r. 16:47


Dwa drony ze specjalistycznymi kamerami otrzymała od sosnowieckiego samorządu tamtejsza straż miejska. Strażnicy mają korzystać z nich w ramach kontroli jakości spalanego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu.


Jak poinformował w czwartek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, do obsługi dronów o wartości ponad 30 tys. zł, wyposażonych m.in. kamery wysokiej rozdzielczości 4K oraz kamery termowizyjne, przeszkolono sześciu strażników. Wcześniej strażnicy przy kontroli palenisk również używali dronów, korzystali jednak z usług firm zewnętrznych.

Nowe drony sosnowieckiej straży miejskiej posłużą przede wszystkim do kontroli jakości spalanego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu.
“To wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową” – wskazał cytowany przez Łysego prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej w walce ze smogiem jest wykonana przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach “mapa smogowa” miasta. Według niej zjawisko smogu jest największe w dzielnicach Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu, Środuli i Śródmieściu.

Mapa ta powstała w sezonie zimowym 2018-2019, kosztem ok. 60 tys. zł. Pomiary wykonywano w zakresie: stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). “Mapa smogowa” ma przekładać się na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc miasta w postaci m.in. dotacji na modernizacje ogrzewania.

Sosnowiec stopniowo zwiększał w poprzednich latach środki na walkę z niską emisją, wzrastała tam m.in. kwota jednostkowej dotacji.

Ostatnio miasto dołączyło – jako pierwsze w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – do rządowego programu Stop Smog, kierującego wsparcie na inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych należących do właścicieli dotkniętych ubóstwem energetycznym.

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFacebook zapłaci kolejną karę. Nawet jej nie odczuje
Następny artykułNord Stream 2. Wycofała się norweska firma, powodem groźby sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych