A A+ A++

Straż Graniczna to kolejna instytucja państwowa, która chce mieć swoją siedzibę w Sosnowcu. – Dla miasta to ważna deklaracja. Pamiętam, gdy za czasów mojego poprzednika [Kazimierza Górskiego – przyp.red.] likwidowano w Sosnowcu Obwodowy Urząd Miar. Padały wtedy słowa, że z miasta znika ostatnia instytucja o charakterze ponadlokalnym. Teraz powoli odbudowujemy swoją markę. Markę partnera, na którym można polegać. W Sosnowcu będą miały swoje siedziby sąd i prokuratura okręgowa. Samodzielną placówkę chcę otworzyć Straż Graniczna. Zyskujemy nie tylko wizerunkowo, ale i realnie. Za każdą z tych instytucji kryją się setki miejsc pracy. Dobrze płatnej, dla dobrze wykwalifikowanych specjalistów – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Straż Graniczna chce mieć w Sosnowcu samodzielną placówkę

Straż Graniczna ma swoje przedstawicielstwo w Sosnowcu od października 2019 roku. Wtedy rozpoczęła swoje funkcjonowanie Grupa Zamiejscowa w Sosnowcu, będącą w strukturze Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej. Grupa prowadzi swoją działalność na terenach Jaworzna, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Sosnowca.

– Wiele osób mylnie zakłada, że Straż Graniczna prowadzi swoją działalność przede wszystkich w pasie przygranicznym. Po otwarciu granic, wejściu Polski do strefy Schengen nasza praca znacznie się zmieniła. Terenem naszego działania jest cały kraj. Śledzimy szlaki komunikacyjnej. W rejonie Sosnowca są to przede wszystkim trasy A4 i A1. W Zagłębiu Dąbrowskim pracuje wiele obcokrajowców. Sprawdzamy m.in. legalność ich pobytu i zatrudnienia – wyjaśnia Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Sosnowiec i Straż Graniczna podpisały akt notarialny

Z końcem 2020 roku władze Sosnowca i Straży Granicznej podpisały akt notarialny dotyczący wymiany gruntów. – Ten zakłada, że nowy budynek Straży Granicznej w Sosnowcu powstanie na miejskich, pokopalnianych terenach KWK Sosnowiec, w pobliżu siedzib policji i prokuratury. Tereny, które przejmiemy od Straży, zostaną w przyszłości wykorzystane na cele budowlane – mówi prezydent.

Straż Graniczna nie potrafi jeszcze przesądzić, kiedy ruszy budowa nowej placówki. – To na pewno nie stanie się w 2021 roku. To plan na dwa, trzy lata – mówi rzecznik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDodatkowy zasiłek opiekuńczy do 17 stycznia
Następny artykuł“Koronawirus” Słowem Roku 2020. “500+” Słowem Dekady