210 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Pakistanu, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Jemenu, Maroka i Etiopii — podała SG w raporcie z minionej doby.
W okolicach Mielnika i Dubicz Cerkiewnych migranci, którym nie udało się sforsować granicy, rzucali w stronę polskich patroli kamienie i butelki
— poinformowała SG we wtorek rano na Twitterze.
Minionej doby zatrzymano kolejnych czterech tzw. kurierów,; byli to kierowcy z Ukrainy i Białorusi, przewożący w sumie czternaście osób, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski.
Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ponad 400 osób podejrzanych o udział w organizacji i pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia tej granicy.
Tysiące nielegalnych prób
Od początku roku SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było to 3,8 tys. takich prób.
Jak wyliczył Podlaski Oddział SG, w tym roku na granicy polsko-białoruskiej ujawniono nielegalnych migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
CZYTAJ TAKŻE: Ekspertka PISM: Wagnerowcy na Białorusi są i będą wykorzystywani do nacisku hybrydowego na Ukrainę, Polskę i Litwę
PAP/edy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS