A A+ A++

W dzisiejszych czasach długoterminowy sukces odnoszą firmy, które nie stoją w miejscu i nie kierują się hasłem „business as usual”. To firmy, które stawiają na specjalizację, innowacyjność, które potrafią elastycznie dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych i nie boją się odważnie wychodzić również na rynki zagraniczne. Na pytanie: jak wspierać i rozwijać firmę w czasach nieustających zmian rynkowych? starali się odpowiedzieć eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Capital24.tv

Strategie wsparcia dla biznesu
/ Materiał partnera

Wpływ nowych technologii

Anna Katarzyna Nietyksza, prezes zarządu Cloud Community Europe Polska i CEO Eficapital, zwracała uwagę na kluczowy wpływ rozwoju technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, Big Data czy chmura obliczeniowa, na dzisiejszy rynek. Zaznaczyła, że cyfryzacja nie tylko przyspiesza rozwój gospodarki, ale także stwarza nowe możliwości dla firm. W dobie zwiększonego zapotrzebowania na projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz technologii „green energy”, przedsiębiorstwa muszą łączyć zasoby technologiczne z odpowiednim wsparciem finansowym.

Anna Katarzyna Nietyksza, prezes zarządu Cloud Community Europe Polska i CEO Eficapital (Materiał partnera)

Inwestycje zagraniczne

Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny w Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI, podkreślił, że „w dzisiejszych czasach długoterminowy sukces odnoszą firmy, które nie stoją w miejscu i nie kierują się hasłem „business as usual”. To firmy, które stawiają na specjalizację, innowacyjność, które potrafią elastycznie dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych i nie boją się odważnie wychodzić również na rynki zagraniczne. „

Wojciech Jabłoński, menedżer inwestycyjny w Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI (Materiał partnera)

Komentarz eksperta – YouTube

„Polski rynek choć daje duże możliwości, w pewnym momencie okazuje się dla wielu firm zbyt mały, by zapewnić długofalowy wzrost. Ekspansja zagraniczna nie tylko otwiera nowe rynki zbytu, ale także umożliwia dywersyfikację ryzyka i zwiększenie konkurencyjności. Polskie przedsiębiorstwa potrafią odnaleźć swoje nisze, które pozwalają rosnąć – także globalnie. W Funduszu Ekspansji Zagranicznej PFR TFI mamy przykłady współpracy z firmami, których sukces opiera się na specjalizacji, innowacyjności oraz zdolności do adaptacji. Niektóre firmy kilka lat temu zaczynały w Polsce jako lokalni gracze w bardzo specyficznej branży – dziś należą do globalnej czołówki lub zajmują silną pozycję w regionach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej i dalej rosną.”, podkreślił ekspert z PFR TFI.

Znaczenie edukacji

Na pytanie jak ocenia przygotowanie młodych do funkcjonowania w biznesie poprosiliśmy również przedstawicieli innych branż. Marcin Danił, członek zarządu PPL S.A. powiedział „Wydaje się, że dzisiejsi młodzi dorośli, napędzani dynamicznym rozwojem technologii i dostępem do edukacji oraz wiedzy z całego świata, są bardzo dobrze przygotowani do pracy w biznesie czy zakładania własnych przedsiębiorstw. Młode pokolenie wchodzi na rynek z unikalnym zestawem umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie, zdolnością do adaptacji i nowatorskim podejściem do rozwiązywania problemów, co stanowi ogromny potencjał, także dla przyszłych liderów. Jednakże w świecie biznesu sama teoria nie wystarcza. Często dostrzegamy, że tym młodym indywidualistom brakuje praktycznego doświadczenia i kluczowych umiejętności miękkich, takich jak efektywna komunikacja, zarządzanie czasem czy umiejętność współpracy w zespole. Te aspekty, choć mniej widoczne, są fundamentalne dla zrównoważonego rozwoju w biznesie. Dlatego warto stawiać na wszechstronny rozwój, łącząc edukację z praktyką.”

Marcin Danił, członek zarządu PPL S.A. (Materiał partnera)

Prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński, członek Zarządu Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS również podkreślił, że „poziom przygotowania młodych osób do funkcjonowania w biznesie jest coraz wyższy. W dużej mierze jest to zasługa podejmowania pracy już w trakcie studiów, co pozwala im na zdobywanie praktycznej wiedzy i doświadczenia. W naszej organizacji często oferujemy płatne praktyki oraz inne formy współpracy, które umożliwiają wzajemne poznanie się. Takie podejście pozwala młodym ludziom na dokonywanie świadomych wyborów dotyczących ich przyszłej kariery zawodowej. Coraz częściej widzimy, że młodzi ludzie mają jasne cele i wiedzą, co chcą osiągnąć. Dodatkowo, współczesne programy edukacyjne coraz bardziej integrują wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie biznesu. Widzimy również, że młode pokolenie jest bardzo otwarte na nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania, co stanowi ogromną wartość dodaną dla każdej organizacji.”

Prof. dr hab. Piotr H. Skarżyński, członek Zarządu Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS (Materiał partnera)

Sławomir Jagieła, członek Rady Biznesu Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, zwrócił uwagę na rosnącą rolę edukacji w rozwoju współczesnych liderów biznesu. W obliczu globalnej konkurencji i nieustannych zmian rynkowych, menedżerowie muszą zwiększać swoją wiedzę, nie tylko w szeroko pojętych obszarach zarządzania, ale także w bardzo niszowych dziedzinach.

Materiał partnera

Jak wspierać i rozwijać firmę w czasach nieustających zmian rynkowych – debata Capital24.tv – YouTube

Znaczenie innowacji

„Inwestowanie w innowacje i poszerzanie kompetencji stają się koniecznością, nie tylko dla dużych korporacji, ale również dla małych i średnich przedsiębiorstw” – mówił Sławomir Jagieła. Wskazał także na istotne znaczenie wsparcia zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i prywatnych, które mogą pomóc firmom pokonać bariery finansowe i technologiczne.

Więcej w debacie Jak wspierać i rozwijać firmę w czasach nieustających zmian rynkowych – debata Capital24.tv – YouTube
A o menedżerach gotowych rozwijać swoje firmy w ebooku Menedżerowie, których warto znać, czyli kto jest kim w polskiej gospodarce – ebook PDF – Rita Schultz | Ebook Sklep EMPIK.COM

Partnerem publikacji jest Capital24

Źródło:Materiał partnera
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy szukają aut hybrydowych. Co trzeci z planujących zakup samochodu widzi w nich przyszłość.
Następny artykułKonferencja dla rodziców i specjalistów