A A+ A++

Fizjoterapeuci oraz rehabilitanci zapowiedzieli strajk przed Sejmem na 6 listopada. Ma to związek z zastrzeżeniami do projektu rozporządzenia dot. zmian w rehabilitacji leczniczej. Dziś odbyło się spotkanie z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, wiceministrem dr. Jerzym Szafranowiczem, a także organizacjami zrzeszającymi medyków. W spotkaniu uczestniczył również prezes NFZ dr Filip Nowak.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się ze środowiskiem fizjoterapeutów, rehabilitantów, pracodawców oraz pacjentów. Ministerstwo zapowiedziało kontynuacje prac nad rozporządzaniem MZ w sprawie rehabilitacji we współpracy ze środowiskiem – by “jego ostateczny kształt odpowiadał oczekiwaniom i jak najlepiej służył pacjentom”.

Jak czytamy w poście resortu zdrowia na platformie X:

Rozporządzenie wejdzie w życie najpóźniej w połowie roku. Zdecydowana większość zebranych reprezentantów środowiska uznała też, że zarządzenie Prezesa NFZ, które już weszło w życie i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., w we właściwy sposób ureguluje dostęp do rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych. Pacjenci nadal będą mieli zabezpieczoną opiekę rehabilitacyjną – także w warunkach domowych.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów podkreśliła w komunikacie, że:

udział izby w pracach zespołu przełoży się na optymalne końcowe rozwiązania, spełniające oczekiwania medyków i pacjentów, które jak najszybciej wejdą w życie. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie, że w rehabilitacji niezbędne są zmiany zapewniające jakość i dostępność do fizjoterapii.

KIF zadeklarował współpracę nad nową wersją rozporządzenia, a także jak informuje – nie weźmie udziału w planowanym 6 listopada proteście. KIF reprezentowali: prezes KRF dr Tomasz Dybek, członek KRF Karol Wojciechowski oraz dyrektor ds. prawnych i procedur w Biurze KIF r. pr. dr Dobrawa Biadun.

Głos po spotkaniu zabrało także Ogólnopolskie Porozumienie Pracodawców Rehabilitacji. W mediach społecznościowych ukazał się wpis:

Nadal pozostajemy jedynymi, którzy stanowczo sprzeciwiają się wejściu w życie Zarządzenia nr 94 Prezesa NFZ! Było bardzo blisko konsensusu, któremu przychylna była Pani Minister Zdrowia, nie mniej jednak Prezes NFZ Pan Filip Nowak stanowczo opowiedział się za utrzymaniem w mocy Zarządzenia mając za nic utratę nieprzerwanej dostępności do rehabilitacji dla Pacjentów jak również utratę pracy przez Fizjoterapeutów.

Po spotkaniu głos zabrał także Grzegorz Wietek, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Ogólnopolskie Porozumienie Pracodawców Rehabilitacji, który w rozmowie z wPolsce24 powiedział:

Można powiedzieć, że ta rehabilitacja domowa w tym momencie zostanie zmniejszona o 80 proc. Nie wszyscy zostaną bez rehabilitacji, natomiast w Polsce mamy milion trzysta osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i prawdopodobnie kilkaset tysięcy osób z takim schorzeniem zostanie pozbawionych realnej pomocy (…) NFZ chyba na to liczy, że fizjoterapeuci zmienią zawód, ponieważ szacunkowo pracę straci ok. 20 tys. fizjoterapeutów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMasz w domu szklaną kurkę z z PRL-u? Może być warta krocie
Następny artykułKoniec z utrzymywaniem ogrodów bernardyńskich przez miasto. W tle spór o Pomnik Walk Rewolucyjnych