A A+ A++

Wielu rodziców wciąż ma wątpliwości wobec szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), mimo że są one od dawna dostępne i stosowane z powodzeniem w wielu krajach. Eksperci i lekarze apelują, aby zwalczać te obawy poprzez rzetelną edukację – strach często wynika z niewiedzy, a nie z faktów. Dlaczego więc warto zaszczepić siebie i swoje dzieci przeciwko HPV?

Dlaczego nas Polaków tak bardzie przerażają szczepienia przeciwko HPV?

Edukacja – klucz do przełamania obaw i klucz do profilkatyki

Bo bardzo mało o nich wiemy. Przeraża  nas to, czego się boimy, a strach wynika z tego, że po prostu nie mamy wiedzy. Natomiast szczepienie HPV są szczepieniami, które są realizowane w wielu krajach świata od bardzo dawna

– mówił prof. UW, dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski, Kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych. Zakład Socjourbanistyki i Studiów nad Konfliktem i dodaje:

Najlepszym przykładem jest chociażby Australia, w której szczepienia dla dziewczynek realizowane są od 20 lat, dla chłopców od kilkunastu lat. I ich efekty są znakomite, czyli eradykacja raka szyjki macicy, eradykacja wirusa. Ten przykład australijski, który jest najczęściej podawany, pokazuje jak bardzo bezpieczna jest szczepionka, jak bardzo jest skuteczna i jak ważne jest, żeby ją stosować na populacji zarówno dziewczynek, jaki i chłopców.

Jak z kolei czytamy na portalu pacjent.gov.pl:

Państwa, które od lat prowadzą program szczepień przeciw HPV, odnotowały duży spadek infekcji wirusem. O ponad 90 procent wzrosła skuteczność w zapobieganiu przetrwałym zakażeniom HPV i chorobom, które one powodują. O 80 procent zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

HPV – wirus, który nie wybiera

Polska należy do krajów europejskich o najwyższym wskaźniku zachorowań i zgonów z powodu raka szyjki macicy. Każdego dnia diagnozę tej choroby otrzymuje sześć Polek, a cztery kobiety umierają z jej powodu. 

Choć 70% ankietowanych Polaków słyszało o wirusie HPV, to o szczepieniu słyszała już tylko, co druga osoba.

A jak trzeba było wskazać choroby, które wywołuje ten wirus HPV, to 1/4 potrafiła odpowiedzieć, więc to pokazuje, że ta wiedza jest naprawdę bardzo mała – zwracał uwagę prof. UW, dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski. 

Warto jednak mieć świadomość, że wirus HPV może doprowadzić nie tylko do raka szyjki macicy. 

Jak podaje portal pacjent.gov.pl HPV jest odpowiedzialny za rozwój:

  • ok. 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy
  • 90% nowotworów odbytu
  • 30% nowotworów prącia
  • ok. 15-30% nowotworów sromu.

HPV wywołuje także część zachorowań na: nowotwory głowy oraz nowotwory szyi (jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałka i gardła).

Teraz już wiemy, że szczepionka przeciwko HPV właściwie jest szczepionką, która nie jest ograniczona do wieku, z wyjątkiem dzieci, bo dopiero od 9 roku życia szczepimy dzieci, ale właściwie każda dorosła osoba przez całe swoje życie, warto, żeby się zaczepiała przeciwko wirusowi HPV

– mówi prof. UW, dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski i dodaje:

bo HPV nie wybiera, czy to są młodzi ludzie, czy starsi, po prostu w różnych sytuacjach możemy się z tym wirusem spotkać i to, jakie będzie jego działanie, też nigdy nie jest do przewidzenia. U kogoś może w bardzo szybkim tempie rozwinąć się choroba nowotworowa i skończyć się tym najgorszym, czyli śmiercią.

Tomasz Sobierajski podkreśla, że im więcej będziemy widzieć na temat szczepienia, tym mniejszy będzie nasz strach i tym chętniej będziemy się szczepić.

Dziennikarze przeciw HPV – politykazdrowotna.com inauguruje akcję promującą szczepienia przeciwko HPV

Czy rodzice wiedzą wystarczająco o szczepieniach przeciw HPV?

W trakcie badania, które realizowaliśmy, okazało się, że rodzice, szczególnie ojcowie synów, są dość sceptyczni, jeśli chodzi o szczepienia, natomiast postanowiliśmy też tym samym rodzicom opowiedzieć o tym, czym jest HPV, z czym ono się wiąże, okazuje, że kiedy uzyskali wiedzę na temat wirusa HPV i tego, co on może wywołać, to zmienili zdanie i byli dużo bardziej chętni do zaszczepienia,  i to potwierdza moją wcześniejszą tezę, że jeśli mamy małą wiedzę, to nie chcemy się szczepić, jeśli mamy większą wiedzę, wtedy się szczepimy

– dodaje  prof. UW, dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski

MZ: 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy powodują typy HPV-16 i HPV-18
MZ: 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy powodują typy HPV-16 i HPV-18

POLKI I POLACY, A SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomedia teatralna „Żona do Adopcji”
Następny artykułMożemy dożyć 120 lat. Czy tę granicę uda się jeszcze przesunąć?