Aktywne zajęcia to część międzynarodowego projektu zatytułowanego „Together to get there” współfinansowanego z środków Unii Europejskiej i programu Erasmus Plus.
Wracamy tutaj aby dzielić się owocami naszej pracy. Jesteśmy wolontariuszkami w stowarzyszeniu Cz-Art i razem jeździmy w różne ciekawe miejsca aby realizować we współpracy z innymi krajami projekt dotyczący mowy nienawiści.
Różne grupy wiekowe i coraz młodsze. Pracujemy i w szkołach podstawowych czy liceach i ze studentami. Widzimy jak szeroko ten problem dotyka w każdej kategorii wiekowej. Wiemy, że te warsztaty są tym, co powinniśmy realizować.
– pytaliśmy Malwinę Stefańską oraz Małgorzatę Górę, prowadzące warsztaty z młodzieżą. Warsztaty dotyczące przeciwdziałania mowie nienawiści mają przynieść wymierne efekty. Nie tylko uwrażliwić na konieczność walki z hejtem wokół nas.
Nasz projekt opiera się na tym, aby wspólnie z przedstawicielami z innych krajów tworzyć coś, co będzie uniwersalne (…). Budujemy razem metody, ćwiczenia oraz warsztaty które potem każdy, zjeżdżając do swoich krajów realizuje. Jest to ciekawe, jest to interaktywne, bardzo energetyczne i mamy nadzieję, że coś z tego zostanie i pójdzie dalej.
Wszystko poprzez wspólne ćwiczenia, zabawy interaktywne i wymianę spostrzeżeń, mówi wolontariuszka Małgorzata Góra. Warsztatowe doświadczenia podsłuchiwaliśmy z mikrofonem Radia Jura. Jak mówią przedstawiciele stowarzyszenia, problem dotyka wszystkich, a z mową nienawiści stykają się młodzi ludzie z wielu krajów:
To jest hejt w internecie, który szerzy się najbardziej. Jest to też „bullying” w szkołach, nietolerancja ze względu na preferencje seksualne, kolor skóry, czy pochodzenie. To bardzo aktualny temat.
Nasz projekt składa się z kilku szkoleń. Po prowadzonych warsztatach rozmawiamy ze sobą o tym jak to wygląda w danym kraju. Każdy z krajów, który bierze w tym udział, zmaga się z tym problemem w podobny sposób (…). Myślę, że fajne jest to, że możemy dzielić się różnymi rozwiązaniami i doświadczeniami – ale z pewnością dotyczy to nas wszystkich globalnie.
Celem prowadzonych warsztatów jest poszerzenie perspektywy młodzieży i uświadomienie zagrożenia. Uczestnicy i organizatorzy szukali też pomysłów, jak można zapobiegać i przeciwdziałać mowie nienawiści. Mówiły Malwina i Małgorzata, wolontariuszki Stowarzyszenia Cz-Art.
Czytaj także:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS