A A+ A++

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a stopa referencyjna wynosić będzie 0,50 procent w skali rocznej – podała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Poprzednio Rada Polityki Pieniężnej obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 punktów bazowych do 1,0 proc. w skali rocznej w połowie marca. Była to pierwsza zmiana od marca 2015 roku.

“Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. do poziomu: – stopa referencyjna 0,50 proc. w skali rocznej; – stopa lombardowa 1,00 proc. w skali rocznej; – stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej; – stopa redyskontowa weksli 0,55 proc. w skali rocznej; – stopa dyskontowa weksli 0,60 proc. w skali rocznej” – poinformowała tym razem RPP.


Uchwała RPP wchodzi w życie 9 kwietnia 2020 r.

Comiesięczne decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat.

“Oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej wraz z niższymi cenami surowców oraz osłabieniem krajowego popytu będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen. W efekcie, mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie, utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania Rada zdecydowała o poluzowaniu warunków monetarnych. W tym celu Rada ponownie obniżyła stopy procentowe NBP” – czytamy w komunikacie NBP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń”. Premier zapowiada nowy program wsparcia
Następny artykułFirmy szykują się do cięcia etatów. Informacje o planach zwolnień grupowych