A A+ A++

„Ej, to nie jest żart. To jest przemoc!” – to hasło tegorocznej edycji kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży, w którą angażują się organizacje i instytucje pracujące z młodymi osobami oraz ich rodzicami. Każdego roku przez pierwszych 19 dni listopada szereg działań w tym zakresie prowadzą Świetlica Środowiskowa oraz polkowickie placówki.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, bo kolor pomarańczowy – jak uzasadniali pomysłodawcy – ma ostrzegać i zwracać uwagę.

Bezpieczny świat

– Gdy przypinamy naszym dzieciom pomarańczowe wstążki one już wiedzą, co to oznacza. Wiedzą, że będzie dużo interesujących zajęć, wartościowych pogadanek – informuje Katarzyna Trzebiatowska, wychowawca Świetlicy. – W tym roku symbolem jest Miś Zdziś, który przez 19 dni towarzyszy nam podczas różnych warsztatów wokalnych, tanecznych, teatralnych, filmowych, kulinarnych, plastycznych – dodaje.

Kampania realizowana jest od 1 do 19 listopada i w tym czasie prowadzone są zajęcia profilaktyczne. Mają one wspierać budowanie świata bezpiecznego, spokojnego i bez przemocy.

Żarłok złości

– W ramach kampanii mamy spotkania z treningu umiejętności społecznych, treningu uczącego zastępowanie agresji dla dzieci i młodzieży. Chcemy też uwrażliwić nasze dzieci na potrzeby innych oraz na promowanie pozytywnych działań. Widać, że maluchy lubią ten czas i chętnie uczestniczą w naszych przedsięwzięciach – mówi Magdalena Krawczyk. – Dodatkowo punkt konsultacyjny dla osób w kryzysie, osób dorosłych oraz młodzieży prowadzi doradca rodzinny – informuje.

Oprócz zajęć warsztatowych, odzwierciedleniem przeżyć i emocji wewnętrznych oraz sposobem na trudniejsze emocje jest „Żarłoczek złości”. To specjalnie przygotowany pojemnik, do którego dzieci w gorszych chwilach wrzucają swoje różne myśli.

Odkodowanie trudnych zachowań

Działania edukacyjne w naszym lokalnym środowisku, dostosowane są nie tylko do dzieci i młodzieży.

– Mamy cykl warsztatów dla rodziców, które prowadzi pani Paulina Kowalczyk–Burek, psycholog, psychoterapeuta. Ciekawą propozycją są warsztaty „Jak odkodować trudne zachowania u dzieci” – informuje Elżbieta Wawrynowicz, kierownik Świetlicy Środowiskowej.

Ważne są uwaga na krzywdę dzieci i młodzieży oraz dbałość o ich bezpieczeństwo i prawo do życia bez strachu.

Edukacja jest ważna

– Po ubiegłorocznej kampanii przyszła do nas mieszkanka z całym koszem ręcznie wykonanych bransoletek dla wszystkich naszych dzieci, w podziękowaniu za przeprowadzoną kampanię i akcję, za to, że staramy się informować, wspierać, pomagać i edukować – wspomina z uśmiechem kierownik Świetlicy Środowiskowej. – Jak się okazało pani była wcześniej ofiarą przemocy – dodaje.

Ponadto w polkowickich szkołach i przedszkolach, w ramach działań profilaktycznych zostały przeprowadzone zajęcia, które przyczyniły się do wzrostu świadomości uczniów na temat zjawiska przemocy.

Podsumowanie kampanijnych działań odbędzie się 19 listopada w siedzibie OPS. Wówczas rozstrzygnie się gminny konkurs plastyczno-profilaktyczny pt. „W głowie się mieści”, organizowany przez OPS. Na zakończenie programu budynek polkowickiego ratusza zostanie o godzinie 17 podświetlony na czerwono. To ogólnopolska akcja gmin i podmiotów zaangażowanych w kampanię.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego powinniśmy zadbać o nasz dobrostan w cyfrowym świecie?
Następny artykułRemont w lubianym schronisku PTTK w Beskidach. Obiekt działa, ale w ograniczonym zakresie