Magia drewna z żywicą. Jak powstaje taki stół?
Tak zwane ‘’rzeczne stoły z żywicą’’ powstają jako połączenie czynników, z których każdy wnosi coś oryginalnego. Z jednej strony mamy drewno, najczęściej wiekowe i ze śladami użytkowania, z drugiej zaś żywicę epoksydową barwioną na dowolny kolor – najczęściej na niebiesko. Dodatkowo w żywicy można coś zatopić – choćby ciekawe monety. Popularność takich mebli związana jest między innymi z oddziaływaniem internetu i social mediów. Dodatkową zaletą takiego mebla jest to, że można go zrobić nawet samemu. Poza narzędziami potrzebujemy odpowiednio grubą i obszerną deskę i żywicę epoksydową. Loftowe nogi od stołu można już zakupić nawet przez internet.
Sama żywica epoksydowa do drewna, bo to ona jest odpowiedzialna choćby za efekt ‘’rzecznego stołu’’, jest materiałem bardzo trwałym i odpornym, który po utwardzeniu posłuży na lata. Zwykle efekt ‘’rzecznego stołu’’ uzyskuje się poprzez przecięcie deski z oflisem wzdłuż poprzez jej środek. Następnie obie połówki składa się do siebie tak, aby oflis stykał się z oflisem – miejsce to, zalane żywicą, stworzy koryto rzeki. Dokładniej proces ten można prześledzić tutaj:
Stoły z żywicą Fot. Shutterstock
Stół z żywicą – interesujące propozycje
Różne modele stołów z żywicą nabierają indywidualnego charakteru choćby przez rodzaj zastosowanego w nich drewna. Inaczej będzie wyglądał mebel jesionowy, w inny zaś sposób wykonany z egzotycznego drewna afrykańskiego lub ze starego drewna ‘’z odzysku’’. Poza dość klasycznymi propozycjami, które wykonuje się z podłużnego blatu, spotykane są mniejsze stoły o owalnym kształcie. Powstają w wyniku obróbki przekroju pnia drzewa, gdzie naturalne ubytki zalewa się żywicą. Świetnie wyglądają nie tylko z dodatkiem niebieskiego lub błękitnego barwnika, ale też ozdobione złotym refleksem.
Gdzie pasuje stół z żywicą?
Długi stół z żywicą, szczególnie przy dobrym naświetleniu, świetnie będzie się prezentował w salonie. Można go zresztą połączyć na przykład z lampą w kolorze nawiązującym do żywicznej ‘’rzeki’’. Warto dodać, że tego rodzaju efekt uzyskuje się także przy produkcji kinkietów, lampek lub stołków, które także mogą służyć za bardzo interesujące ozdoby wnętrza. Niewielki stolik z przekroju pnia może zaś stać się bardzo efektownym stolikiem kawowym.
Jak dbać o stół z żywicą?
Podstawowy sposób dbania o stół z żywicą polega na stworzeniu powierzchni ochronnej z lakieru lub olejowosku. Dzięki temu można zabezpieczyć mebel przed większością uszkodzeń natury mechanicznej. Pomniejsze zarysowania łatwiej usuniemy poprzez odnowienie powierzchni ochronnej. Poza tym stół z żywicą jest meblem dosyć trwałym i nie powinny się przydarzać większe kłopoty z jego użytkowaniem.
Stoły z żywicą Fot. Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS