A A+ A++

Przed nami jubileuszowa X edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. „To święto literatury, muzyki i teatru, ale też po prostu spotkań i wymiany myśli” – mówi Piotr Duda pomysłodawca i dyrektor festiwalu. Organizatorzy zapraszają na Roztocze
od 4 do 10 sierpnia – pierwszy dzień festiwalu zaplanowano w Zamościu, kolejne nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie. Patronem jubileuszowej edycji jest Julian Przyboś. 12 czerwca o godzinie 11:00 na konferencji transmitowanej on-line dyrektor festiwalu wraz z zaproszonymi gośćmi przedstawią tegoroczny program FSJP. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego przez ostatnich dziesięć lat zbudował społeczność publiczności, ale też partnerów, którzy współtworzą festiwal. To wspólna praca nad zaplanowaniem, finansowaniem i organizacją siedmiu dni festiwalowych, jego stałych pasm, ale też nowych propozycji. W tym roku nie zabraknie Małej Stolicy Języka Polskiego, pasma językowego, pasma patrona, ale w programie zaplanowano też nowe pasma, np.: to pod nazwą „Po sąsiedzku”, które będzie poświęcone twórcom zza wschodniej granicy. 

Festiwal to też ważne wydarzenia teatralne. Rok temu było to czytanie performatywne w wykonaniu wybitnych aktorów „Złodzieja” dramatu Wiesława Myśliwskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają na prapremierę monodramu „Najdroższy” w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej i reżyserii Magdy Umer na podstawie powieści „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego. W programie znajdzie się poza tym wiele innych wyjątkowych, ciekawych propozycji.  

Wyjątkowość programu festiwalowego jest możliwa dzięki jego partnerom, wśród których jest między innymi Narodowe Centrum Kultury – instytucja, której najważniejszym celem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Kolejny ważnym mecenasem festiwalu został PKO Bank Polski: „Cieszymy się, że możemy współtworzyć Festiwal Stolica Języka Polskiego, bo – jak powiedział Wiesław Myśliwski, przyjaciel festiwalu – od języka wszystko się zaczyna. Dlatego w PKO Banku Polskim stawiamy na przyjazną i szczerą komunikację. Podczas Festiwalu opowiemy więcej o tym, jak w ramach projektu PKO Prosto udaje nam się przekonywać pracowników, że do naszych klientów i do siebie nawzajem warto mówić prosto” – mówi Justyna Białowąs, kierowniczka zespołu prostego języka w PKO Banku Polskim. 

Poza wsparciem strategicznych partnerów, festiwal jest możliwy dzięki zaangażowaniu samorządów Miasta i Gminy Szczebrzeszyn, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Miasta Zamość, Powiatu Zamojskiego i Lublin Miasto Inspiracji, ale też wielu firm, organizacji i osób prywatnych, które wierzą w sens organizacji festiwalu od lat. Festiwalu, który chce łączyć, dawać przestrzeń do spotkań i rozmów. 

„Stolicę Języka Polskiego w Szczebrzeszynie budujemy od 10 lat. Na łące nad Wieprzem powstaje co roku miasteczko festiwalowe, ze sceną główną, Małą Stolica Języka Polskiego, kawiarnią i księgarnia. To siedem dni z literaturą, poezją muzyką i spektaklami. W tym roku przypada dziesiąta edycja – jubileuszowa. Zapraszamy serdecznie do Szczebrzeszyna, na Roztocze do wspólnego przeżywania wszystkich wydarzeń festiwalowych„ – mówi Piotr Duda pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. 12 czerwca o godzinie 11:00 na FB festiwalu transmitowana będzie konferencja podczas której zostaną ogłoszone główne założenia i program dziesiątej edycji FSJP.

Informacja prasowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Legii Warszawa go zwolnili. Teraz będzie trenerem we włoskiej Serie A
Następny artykułВорог окупував село біля Часового Яру – DeepState (мапа)