A A+ A++

Stolica Apostolska uważa za niezbędne utrzymywanie kontaktów dyplomatycznych z Federacją Rosyjską – oświadczył sekretarz w Sekretariacie Stanu ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi abp Paul Richard Gallagher. 12 czerwca wziął on udział w przyjęciu wydanym przez ambasadę Rosji przy Watykanie z okazji przypadającego wtedy Dnia Rosji – święta państwowego tego kraju. Jest on obchodzony od 1994 (pod obecną nazwą od 2002) dla upamiętnienia ogłoszenia w tym dniu w 1990 deklaracji suwerenności Rosji, w której rok później, tego dnia, odbyły się pierwsze wybory prezydenckie w ówczesnym ZSRR.

Dziękując za „owocne współdziałanie obu stron”, szef dyplomacji Stolicy Świętej zaznaczył, że „nasze stosunki z waszą ambasadą są utrzymywane na stałych zasadach”. Dodał, iż „jest to możliwe zarówno dzięki zainteresowaniu ze strony Federacji Rosyjskiej, jak i w wyniku zamiaru Stolicy Apostolskiej dalszego prowadzenia dialogu z pełnym przekonaniem, że stosunki dyplomatyczne potrzebują mostów, a nie murów, izolacja zaś nigdy nie może być skuteczną strategią dyplomatyczną”.

Kontakty i rozmowy sprzyjają zrozumieniu wzajemnemu i wymianie punktów widzenia – tłumaczył dalej arcybiskup. Podziękował też rosyjskiej placówce dyplomatycznej za rzetelne przekazywanie władzom w Moskwie stanowiska Stolicy Apostolskiej.

Z kolei ambasador Iwan Sołtanowski zauważył, że obecnie Watykan pozostaje jednym z niewielu graczy na scenie światowej, którzy opowiadają się dyplomacją, pokojem i dialogiem na zasadzie wzajemnego szacunku i uwzględniania interesów. „W Watykanie potrafią słuchać i słyszeć, nie ulegają koniunkturze oraz prowadzą własną niezależną i prawdziwie pokojowa linię” – mówił z uznaniem szef ambasady rosyjskiej. Wskazał, że „w sytuacji, gdy przestały działać tradycyjne sposoby budowania pokoju, Watykan nieustannie szuka nowych dróg i możliwości, jest gotów dokładać, jak to pokazał papież Franciszek, «twórczych wysiłków»” w tym kierunku.

Dyplomata przyznał, iż kontakty rosyjsko-watykańskie nie są wolne od trudności, ale „na obecnym etapie stanowią one szczególną wartość i powinny stać się przykładem, jak należy współdziałać w sprawach problemowych: otwarcie i budząc zaufanie”.

Obecny na przyjęciu prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich kard. Claudio Gugerotti zapewnił korespondenta TASS-a, że ze strony Watykanu nigdy nie będzie izolacji, „bo jesteście naszymi braćmi, zawsze na was czekamy”. Purpurat kurialny był w przeszłości dyplomatą papieskim, m.in. nuncjuszem papieskim na Kaukazie i na Ukrainie, dobrze zna język rosyjski i sytuację w Rosji.

Swego rodzaju potwierdzeniem jego słów o „braterstwie chrześcijan” było zorganizowanie przez ambasadę wystawy zdjęć kościołów katolickich w Rosji i cerkwi prawosławnych we Włoszech. „Głównym jej celem jest pokazanie, jak bardzo katolicy i prawosławni są sobie bliscy pod względem duchowym i światopoglądowym” – powiedział amb. Sołtanowski, oprowadzając swych gości po wystawie. Będzie ona jeszcze rozszerzona w przyszłym roku, ogłoszonym przez Watykan jako Święty.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOVIE GAMES S.A.: Podsumowanie subskrypcji akcji serii I
Następny artykułБойцы 68 бригады уничтожили колонну российской бронетехники: опубликовано видео