Stołeczny ratusz poinformował, że rozpoczęto szkolenia pracowników, by w pismach do mieszkańców przekazywali informacje w prosty i zrozumiały sposób. Oznacza to koniec urzędowego języka, który do tej pory jedynie komplikował komunikację.
W 2019 roku Pracownia Polskiej Polszczyzny zbadała dokumenty warszawskiego urzędu. Jak się okazało, prezentują się całkiem nieźle, natomiast było też kilka punktów, wymagających poprawy. Głównym problemem okazały się być zbyt długie i zawiłe zdania, a także kopiowanie zapisu ustaw, zamiast przekształcenie ich na prosty język, używając własnych słów.
Teraz Warszawa dołączyła do międzynarodowego ruchu prostego języka, który promuje zrozumiałe treści przekazywane w pismach urzędowych. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom miasta informacje, które dla każdego będą jasne i czytelne. W tej sposób Warszawa chce nawiązać lepsze relacje ze swoimi mieszkańcami.
Zgodnie z zarządzeniem @trzaskowski_ już w 2020 r. w urzędach @warszawa rozpoczęły się szkolenia z używania prostego i zrozumiałego języka. W tym roku zostaną one wznowione w wersji online. Wszystko po to, aby mieszkańcy mogli załatwiać sprawy jak najszybciej i jak najprościej
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) January 4, 2021
Urzędnicy dostali też specjalne słowniczki i poradniki. Szkolenia rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku, jednak ze względu na pandemię COVID-19, musiały zostać przełożone. W tym roku wznowiono kursy w wersji online w dwóch wariantach- dla pracowników i dla przełożonych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS