A A+ A++

Jaki stół wybrać do jadalni?

Stół do jadalni to zazwyczaj zakup na kilka lat. Warto wybrać uniwersalny model, który będzie pasował nawet, gdy zmienimy kolor ścian, wymienimy krzesła czy dywan. Kluczową kwestią jest jakość materiału, z którego wykonany jest stół. Powinien być to mebel trwał i funkcjonalny. Duże znaczenie odgrywa jego wielkość. Warto mieć na uwadze, by do minimalistycznego wnętrza nie wybierać bardzo masywnego modelu, który przytłoczy aranżacje i nada jej ciężkości.

Przed zakupem warto rozplanować aranżacje pomieszczenia i dokładnie wymierzyć, by mieć pewność, że wybrany stół zmieści się we wnętrzu zarówno w formie rozłożonej jak złożonej. Na dobór odpowiedniego rozmiaru stołu wpływ ma także jego kształt. Jadalnia to miejsce spotkań całej rodziny przy stole. Przy stole przyjmujemy także gości. Decydując na stół na określoną liczbę osób, warto od razu skompletować odpowiednią ilość pasujących krzeseł.

Uniwersalnym wyborem są stoły drewniane – ocieplają każde pomieszczenie, nadają wnętrzu elegancji, ponadczasowości i pasują bez względu na styl aranżacyjny. Najlepiej sprawdzą się stoły do jadalni z drewna dębu, buku lub orzecha, które będą najtrwalsze. Stół do jadalni z blatem ze szkła lub marmuru sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Stół kamienny będzie dobrym wyborem w jadalni loftowej lub modern.

Stół Bonello Fot. ceneo

Stół okrągły

Okrągły stół to niemal symbol – symbol równości i porozumienia, gdzie z każdego miejsca przy blacie każdy ma równy dostęp do przedmiotów, posiłków, które ustawione są na stole, nie ma uprzywilejowanych miejsc. Zasiadające przy okrągłym stole osoby zwrócone są do siebie twarzami, co zdecydowanie ułatwia konwersacje. Stoły z okrągłym blatem będą dobrym wyborem w dużych pomieszczeniach. Warto mieć na uwadze, że do takiego stołu w razie potrzeby łatwiej dostawić krzesła dla dodatkowych gości, dobrze prezentowała będzie się nawet nieparzysta liczba krzeseł. Podstawa stołu najczęściej umiejscowiona jest na środku, dzięki czemu każdy ma zagwarantowany komfort. Stół okrągły zapewnia też bezpieczeństwo dla małych dzieci – nie ma ryzyka bolesnego uderzenia o kant. Stół z okrągłym blatem zajmuje w pomieszczeniu więcej miejsca, niż model prostokątny. Należy go odsunąć od ściany, tak by swobodnie można było wysuwać krzesła.

W sklepach znajdziemy okrągłe stoły klasyczne wykonane z drewna. Popularnością cieszą się modele w kolorze naturalnego drewna, ale też te przemalowane na biało. We wnętrzach w stylu retro lub vintage sprawdzi się stół drewniany z efektem postarzenia. Do nowoczesnych wnętrz warto wybrać stół okrągły ze szklanym blatem, metalowe lub z blatem z efektem marmuru. Sprawdzą się modele na złotych, miedzianych lub czarnych cienkich nóżkach, które dodadzą aranżacji stylu.

Decydując się na zakup okrągłego stołu, wybierając do niego liczbę krzeseł, warto mieć na uwadze, że każda osoba siedząca powinna mieć około 60-70 cm obwodu blatu dla siebie. Na tej podstawie należy wyliczyć średnicę stołu, która będzie odpowiednia do naszego mieszkania.

Stół okrągły HalmarStół okrągły Halmar Fot. ceneo

Stół prostokątny

Stoły prostokątne i kwadratowe sprawdzą się zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Są uniwersalne. Dobrym miejscem na taki stół będzie zarówno miejsce pod ścianą, jak i centralna część pomieszczenia. Prostokątny stół odnajdzie się w salonie, jadalni, ale też w kuchni. Przy takim stole wygodnie będzie spożywać posiłki z rodziną, organizować spotkania z przyjaciółmi, ale też pracować. Warto mieć na uwadze, że im dłuższy stół, tym większa odległość między osobami, które siedzą przy przeciwległych stronach.

Wybierając stół prostokątny, w miarę możliwości, na ile pozwala metraż pomieszczenia, warto wybrać model rozkładany, który pozwoli wydłużyć stół o kilkadziesiąt centymetrów. Najpopularniejsze są stoły z drewna. Drewno jest ponadczasowe i pięknie się starzeje, jest odporne na rozlania cieczy, łatwo poddać stół odnowieniu lub zmienić jego kolor. Stół prostokątny drewniany podatny jest na zarysowania, ale łatwo można wygładzić je za pomocą szlifierki.

W nowoczesnych aranżacjach popularnością cieszą się stoły prostokątne z blatem laminowanym, które łatwo utrzymać w czystości i są lżejsze od drewnianych. W aranżacjach minimalistyczny, glamour oraz nowoczesnych sprawdzi się stół z blatem szklanym – warto jednak pamiętać, że na szkle widoczne są odciski palców, kurz i rysy.

Stół prostokątny rozkładanyStół prostokątny rozkładany Fot. ceneo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPustostany dla uchodźców? Łódzcy radni mają pomysł, potrzebna jednak pomoc społeczna
Następny artykułWiemy, co będzie w zabytkowej willi