A A+ A++

W sobotę,15 sierpnia, mija 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Polacy zjednoczyli się i obronili kraj przed bolszewikami, ale też Europę przed tyranią sowiecką. Dla upamiętnienia tamtej wiktorii, rok 2020 Sejm i Senat ustanowiły Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Sto lat temu, ledwo co odzyskana niepodległość Polski zawisła na włosku. Bolszewicy, po przejęciu władzy w Rosji, parli na zachód, chcąc tam zanieść żagiew rewolucji. Na drodze do Niemiec, do Europy stała im tylko Polska, która dopiero budowała swoje struktury państwowe po 123 latach niewoli. Bolszewicy byli pewni swego, mieli już nawet gotowy rząd z Feliksem Dzierżyńskim na czele, który miał objąć władzę w bolszewickiej Polsce. Jednak w obliczu utraty tej tak młodej niepodległości, Polacy zjednoczyli się i przegonili bolszewików. Wydarzenia tamte przeszły do historii jako Bitwa Warszawska.

Brytyjski lord Edgar D’Abernon uznał tę bitwę za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata. Powiedział, że bitwa pod Warszawą uratowała Europę Środkową, a także część Europy Zachodniej przed fanatyczną tyranią sowiecką. I trudno się z tym nie zgodzić, bo gdyby wydarzenia przed stu laty potoczyły się inaczej, bolszewicy zdobyliby Warszawę, mieliby otwartą drogę do Niemiec, gdzie czekali na nich już robotnicy z czerwonymi sztandarami. Wtedy przez Niemcy, choć nie tylko, przelewała się fala protestów robotniczych, sił lewicowych. Strajkowali i angielscy dokerzy, i niemieccy kolejarze. To był potencjał. Lenin wykorzystał odwieczne dążenia imperialne Rosji do celów swojej czerwonej rewolucji. I bolszewicy liczyli, że jeśli Armia Czerwona dotrze do Niemiec, to wspólnie z niemieckimi komunistami rozsadzą Niemcy, a ogień rewolucji być może sięgnie nawet Francji.

— To historia alternatywna — mówią historycy, z którymi rozmawialiśmy o wydarzeniach sprzed stu laty.
— Jednak taki czarny scenariusz był możliwy, było to zagrożenie zbolszewizowania Europy— zauważył prof. Witold Gieszczyński, historyk z UWM…

Czytaj e-wydanie

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w weekendowym (14-16) wydaniu Gazety Olsztyńskiej

Aby go przeczytać kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł pierwszy pacjent z powiatu dębickiego zarażony koronawirusem
Następny artykułUroczystość pod pomnikiem Żołnierzy 72 p.p. (zdjęcia)