Efektowny ogród w pobliżu domu jest miejscem, w którym można wypocząć bez konieczności wyjeżdżania do modnego kurortu. Stworzenie ciekawej aranżacji ogrodu wymaga pewnego wysiłku i wkładu finansowego, ale jest to jak najbardziej opłacalne poświęcenie. W sprzedaży jest mnóstwo oryginalnych roślin, które dobrze radzą sobie w polskim klimacie, na przykład stipa (ostnica).
Stipa do ogrodu – dlaczego jest to atrakcyjny wybór?
Stipa to roślina trawiasta, charakteryzująca się wyjątkową urodą. Można wysiewać w ogrodzie różne gatunki tej trawy i tworzyć ciekawe kompozycje lub zdecydować się na jeden rodzaj. Bywają odmiany jednoroczne i wieloletnie, co jest pewnym utrudnieniem dla miłośników trwałych rozwiązań. Można jednak wykorzystać tę cechę, by co roku urządzić ogród trochę inaczej. Stipa nie jest zbyt wymagająca co do podłoża i może z powodzeniem rosnąć w doniczce albo pośrodku trawnika, w obrębie skalniaków czy klombów, a także na zboczach. Część wieloletnich odmian zachowuje atrakcyjny wygląd także zimą, inne jednak nie radzą sobie dobrze z niskimi temperaturami.
Trawy w ogrodzie. Jak sprawdzi się stipa?
Efektownie wyglądające trawy są często wysiewane w ogrodach jako główny element dekoracyjny lub ładne towarzystwo dla innych roślin. Stipa dobrze sprawdza się jako samodzielna ozdoba oraz część kwiatowej dekoracji składającej się z wielu różnych gatunków. Jednym z przykładów zastosowania tej rośliny w kompozycjach jest wysianie jej w pojemnikach lub donicach, które można dowolnie ustawiać. Lżejsze pojemniki umożliwiają zmianę położenia roślin w razie złej pogody lub wykonywania prac w ogrodzie. Niektórych cięższych donic nie da się przestawiać, ale można umieścić je w sposób przestrzenny, za rabatą kwiatową, koło ławeczki, schodów czy gdziekolwiek indziej.
Stipa a inne rośliny – jakie połączenia będą najlepsze?
Rośliny trawiaste, a więc i stipa, bardzo dobrze łączą się z wieloma innymi roślinami, które mogą być sadzone w ogrodach przydomowych. Mają znaczące walory ozdobne, ale w połączeniu z kolorowymi kwiatami mogą być traktowane jako tło. Zielona czy też srebrzysta barwa, w zależności od odmiany, dobrze podkreśla inne żywe kolory. Często stipy stanowią element kompozycji w skalniakach oraz nasadzeniach na skarpach, wzdłuż schodów i ścieżek. Ich wyraziste linie przyciągają uwagę i cieszą oko niezależnie od pory roku. Zdobią one ogród również w okresie, gdy inne rośliny przygotowują się do snu zimowego.
Warto wiedzieć, że stipa nie jest zbyt wymagająca co do typu gruntu. Może stać się pierwszym wyborem do świeżo zakładanych ogrodów. Wybierana jest też do sadzenia w obszarach o niewielkiej ilości dobrej ziemi, bo nie ma zbyt rozbudowanego systemu korzeniowego. W jej uprawie nie można przesadzić z nawożeniem. Szczególnie niebezpieczne są nawozy z dodatkiem azotu, bo doprowadzają do niekontrolowanego przerostu stipy i traci ona sztywną formę. Roślina ta poradzi sobie bez nawozów i dobrze toleruje chwilowe braki wody (okresy suszy, upałów).
Podsumowując, stipa to atrakcyjnie wyglądająca trawa. Różne jej odmiany pasują do ogrodu i będą zdobiły rabaty, klomby, ścieżki czy inne miejsca. Stipa dobrze łączy się z innymi roślinami ogrodowymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS