Dziś, 22 lipca, przypada 100. rocznica przyjęcia tytułu profesora przez Stefana Banacha, wybitnego polskiego matematyka. Z tej okazji uczonego uczciło także Google Doodle. Przypominamy, kim był Stefan Banach, pionier analizy funkcjonalnej.
Dzisiejsze Google Doodle upamiętnia wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. Uczony urodził się 30 marca 1892 roku w Krakowie. Młody Stefan wychowywał się w rodzinie zastępczej. Osobiście poznał tylko swojego ojca, który pokrywał koszty jego utrzymania.
Stefan Banach był absolwentem IV c.k. Gimnazjum w Krakowie. Po maturze zajął się matematyką, ale jako samouk. W latach 1911-1913 udało mu się zaliczyć dwa lata studiów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Lwowskiej.
W czasie pierwszej wojny światowej Stefan Banach uniknął wcielenia do armii z powodu wady wzroku i leworęczności. Pracował przy budowie dróg. Gdy po wojnie wrócił do Krakowa znów zajął się samodzielnym studiowaniem matematyki.
Karierę naukową Stefan Banach rozpoczął w 1916 roku, trochę przypadkiem. Spotkał wtedy na Plantach w Krakowie Hugo Steinhausa, który zwrócił na niego uwagę, ponieważ akurat z kolegą omawiał zaawansowany problem matematyczny.
Dzięki Steinhausowi Stefan Banach otrzymał asystenturę w Katedrze Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej. W międzyczasie doktoryzował się na podstawie rozprawy, w której zawarł podstawowe twierdzenia analizy funkcjonalnej, nowej dyscypliny matematyki, której był pionierem. To w tej pracy opisał definicję “Przestrzeni B”, którą w 1926 roku nazwano “przestrzenią Banacha“.
Stefan Banach uzyskał nominację na profesora nadzwyczajnego w 1922 roku, a w 1927 – zwyczajnego. W latach 1922-1939 kierował jednym z zakładów w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. Wokół niego koncentrowała się tzw. lwowska szkoła matematyczna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS