Nowe badanie pokazuje, że wystarczy wprowadzić zakaz sprzedaży tytoniu osobom urodzonym w latach 2006-2010, żeby przed końcem stulecia uratować 1,2 mln osób, które w innym wypadku umrą z powodu raka płuc. A jeśli te regulacje zostaną rozszerzone?
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, palenie jest odpowiedzialne za ok. 85 proc. wszystkich przypadków raka płuc – najbardziej śmiercionośnego nowotworu na świecie. Jeśli obecne trendy się utrzymają, wśród osób urodzonych w latach 2006-2010 dojdzie do prawie trzech milionów zgonów z powodu raka płuc! Tak wynika z nowych badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), działającej w ramach WHO, która przedstawiła przy okazji pomysł rozwiązania problemu.
Gdyby sprzedaż tytoniu została zakazana dla tych 650 milionów osób, można byłoby zdaniem jej ekspertów, którzy dzielą się swoimi wynikami na łamach czasopisma The Lancet Public Health, zapobiec około 1,2 mln zgonów do 2095 roku. Ich badanie, jedno z pierwszych mających na celu ocenę wpływu pokolenia wolnego od tytoniu, opiera się na danych dotyczących przypadków raka i zgonów ze 185 krajów.
Co ciekawe, widoczne są tu wyraźne różnice między mężczyznami i kobietami, bo zdaniem ekspertów można zapobiec 45 proc. zgonów z powodu raka płuc wśród mężczyzn, wśród kobiet prawie 31 proc. Z czego wynikają? Jak pisze w oświadczeniu współautorka badania, Isabelle Soerjomataram: “Ta różnica wynika z marketingu przemysłu tytoniowego skierowanego na płeć w ciągu ostatnich kilku dekad”.
Są to jednak dane w ujęciu globalnym i jeśli przyjrzymy się konkretnym regionom, sytuacja wygląda nieco inaczej. I tak w Ameryce Północnej oraz częściach Europy, Australii i Nowej Zelandii zakończenie sprzedaży tytoniu mogłoby zapobiec większej liczbie zgonów wśród kobiet niż mężczyzn. Najwięcej żyć, bo aż 78 proc., można ocalić wśród kobiet w Europie Zachodniej, podczas gdy najwyższy wskaźnik wśród mężczyzn wynoszący prawie 75 proc. dotyczy Europy Środkowej i Wschodniej.
Badanie ostrzega, że “zgony, którym naszym zdaniem nie można było zapobiec, mogą wynikać … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS