A A+ A++

Raiffeisen na celowniku Waszyngtonu

Zerwanie umowy, którą można było powiązać poprzez budowlany koncern Strabag z Deripaską, nie oznacza jednak, że Raiffeisen schodzi z linii strzału. Stany zjednoczone nadal mają za złe bankowi (jak i Austrii), że nie wycofał się jeszcze z Rosji. Austria nadal jest mocno uzależniona od rosyjskiego gazu, a Wiedeń wciąż jest ważnym punktem na mapie przepływów rosyjskich pieniędzy. To także efekt uwarunkowań historycznych – austriaccy politycy niechętnie ograniczali w 2022 roku stosunki z krajem, któremu Austriacy nadal są wdzięczni za możliwość rehabilitacji w 1955 roku (od tego czasu Austria była neutralna aż po zakończenie Zimnej Wojny).

Zarówno Waszyngton, jak i EBC nadal naciskają na Raiffeisen, by ograniczył działalność w Rosji. Podczas posiedzenia rady nadzorczej w czerwcu przedstawiciele EBC zażądali, by bank przedstawił, jakie kroki podejmie, by ograniczyć działalność w Federacji Rosyjskiej. Raiffeisen poinformował, że ograniczył już liczbę kredytów i wypłat w Rosji, oraz podjął działania mające doprowadzić do redukcji depozytów (w Rosji Raiffeisen ma 14 mld euro depozytów swoich klientów).

Dla austriackiego banku Rosja stała się jeszcze większym źródłem dochodów po ataku Rosji na Ukrainę. Dzięki wzrostowi opłat za transfery pieniężne rosyjscy klienci zapewnili połowę zysków grupy Raiffeisen w pierwszym kwartale 2024 r.

Jednak groźby Waszyngtonu i żądania EBC są brane przez zarządzających bankiem pod uwagę. Ewentualne odcięcie od d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlica WĄSKA – dla kogo?
Następny artykułJaponia zmuszała kobiety do sterylizacji. “Największe naruszenie praw człowieka w powojennej historii”