A A+ A++

Osiem instalacji fotowoltaicznych na sześciu własnych obiektach buduje Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. – To dla nas nie tylko oszczędność energii elektrycznej, ale przede wszystkim działanie proekologiczne – mówi Jacek Kaszuba, prezes PGM. – Ochrona środowiska i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to jedyna właściwa inwestycja w przyszłość – dodaje.

W połowie lipca rozpoczęła się budowa instalacji na pierwszym z obiektów. W sumie powstanie osiem instalacji fotowoltaicznych, na sześciu obiektach PGM-u o mocy od 24 kW do 200 kW. Panele zostaną zamontowane na bazie spółki, wszystkich oczyszczalniach, w tym miejskiej oraz na stacji uzdatniania wody.

– Możemy powiedzieć, że panele pojawią się na wszystkich obiektach naszej spółki, na których można takie instalacje zamontować – mówi Jerzy Pólkowski.

PGM zdecydowało się w przypadku tej inwestycji na formułę zaprojektuj i wybuduj nie bez powodu.

– Sama technologia bardzo szybko się zmienia, a proces projektowania trwa jakiś czas. Mogłoby się okazać, że przewidziane w projekcie elementy za pięć miesięcy będą niedostępne na rynku. Wtedy znów trzeba byłoby na nowo projektować czy przygotować projekt zamienny. Natomiast, przy rozwiązaniu zaprojektuj-wybuduj wiemy, że ten wykonawca, który projektuje, będzie miał dostęp do zaplanowanych materiałów i ta dokumentacja spokojnie będzie przygotowana tak, jak trzeba – tłumaczy Jerzy Pólkowski, kierownik Działu Energetyki i Pomiarów PGM w Polkowicach.

Planowo cała inwestycja ma się zakończyć do 15 października. Jej koszt to ponad 2 miliony złotych. Energia, którą będą produkować instalacje będzie bezpośrednio zużywana lub wykorzystywana do zasilania obiektów. Instalacje będą pracowały w trybie autokonsumpcji. PGM szacuje oszczędność energii na poziomie 10-15 procent.

Jest to pierwsza tego typu inwestycja polkowickiego PGM-u. Jest ona realizowana w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobylanka. Zderzenie dwóch osobówek. Pojazdy wylądowały jeden na drugim
Następny artykułJak sprawdzić, czy spółka deweloperska nie upadła?