A A+ A++

Słynna na całym świecie statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro będzie obchodziła 12 października 2021 swoje 90. „urodziny”. Archidiecezja tej brazylijskiej metropolii poinformowała 27 października o rozpoczęciu prac konserwatorskich.

Statua Chrystusa Zbawiciela, 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro, jest jednym z symboli oraz imponującym i charakterystycznym obiektem w tym mieście. Co pewien czas uszkadzają ją zwłaszcza uderzenia piorunów. Teraz wszystkie szkody będzie naprawiał zespół 40 ekspertów, wśród nich alpiniści.

“Zbudowana z żelbetu, obłożona steatytem figura ma uszkodzenia palca prawej ręki, głowy i lewej strony ciała”, powiedziała w rozmowie z portalem „G1” Cristina Ventura, architektka odpowiedzialna za renowację. Już w styczniu 2014 odpadły części palca prawej ręki na skutek uderzenia pioruna. Ventura poinformowała też, że w swojej pracy zespół zastosuje drony oraz kamery z systemem HDTV, co pozwoli na dokładne zeskanowanie figury w systemie D3.

Jeszcze nie wiadomo, jak wysokie będą koszty renowacji. Dotychczas koszty utrzymania i napraw finansowano ze składek oraz pieniędzy kościelnych. Z powodu pandemii koronawirusa monument przez kilka miesięcy był niedostępny dla odwiedzających. Od ponownego otwarcia w sierpniu archidiecezja otrzymuje tylko niewielką część pieniędzy płaconych za wstęp.

Ostatnio doszło do sporu pomiędzy państwowym urzędem ochrony środowiska ICMBio, który zarządza parkiem przyrodniczym utworzonym wokół pomnika w 1961 r. i pobiera opłaty za wstęp, a archidiecezją, która sprawuje nad nim jurysdykcję. Władze planują prywatyzację restauracji i sklepów z pamiątkami wzdłuż schodów do pomnika, natomiast archidiecezja stwierdza, że obszar ten podlega jej administracji.

Figura Chrystusa z szeroko rozpostartymi rękami umieszczona na ośmiometrowym cokole, stoi na szczycie 710- metrowej wysokości góry Corcovado. Teren na którym stoi, ok. 500 m. kw., należy do archidiecezji. „Chrystus z Rio de Janeiro” jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i stanowi najważniejszy symbol religijny Brazylii. Jednym z jego twórców jest francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.

Rocznie odwiedza to miejsce około dwóch milionów osób.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTransmisja obrad XXX Sesji Rady Miejskiej w Kole [WIDEO]
Następny artykułII Tydzień akcji – Kupujesz, bony zyskujesz w Galerii Navigator