To pierwsze w tym roku ognisko ptasiej grypy (wirus H5N1) w naszym powiecie i drugie na terenie województwa lubelskiego. Grypa ptaków należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.
Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii, w wykrytym wczoraj ognisku na terenie gminy Uścimów znajduje się 20 940 indyków rzeźnych. Jeszcze większe ognisko (37 463 szt. indyków) wykryto wczoraj w miejscowości Cełujki (gmina Biała Podlaska).
Zablokowana droga
Urząd Gminy Uścimów poinformował o wyłączeniu z użytkowania drogi, która przebiega w pobliżu miejsca wykrycia ogniska.
Droga powiatowa Nr 1573L została wyłączona z ruchu na odcinku: skrzyżowanie Stary Uścimów- skrzyżowanie Maśluchy. Na czas zamknięcia odcinka wyznaczono objazd prowadzący
przez miejscowości: Maśluchy droga gminna Nr 103640L-Nowy Uścimów droga powiatowa Nr 1574L-Stary Uścimów droga powiatowa Nr 1574L. Bardzo przepraszamy za utrudnienia. – czytamy w komunikacie.
W 2021 roku w Polsce stwierdzono łącznie 403 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 14,2 mln sztuk drobiu.
W przypadku stwierdzenia ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:
- niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
- usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
- zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków;
- gospodarstwo, w którym stwierdzono grypę ptaków podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa grypy ptaków.
Mapę wykrytych w tym roku ognisk ptasiej grypy znajdziecie na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/ai/mapa/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS