Start rakiety to głośne wydarzenie, ale nie wszystkie dźwięki, które powstają w trakcie, są słyszalne dla ludzkiego ucha. Rakiety opuszczające Ziemię generują infradźwięki – fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości – których wykrycie wymaga specjalnych instrumentów.
Nowe badania szczegółowo opisują infradźwięki z 1001 startów rakiet, w tym promów kosmicznych, rakiet Falcon 9, rakiet Sojuz, Ariane 5, rosyjskich rakiet Proton i chińskich rakiet Długi Marsz.
Nagrania te powstały dzięki Międzynarodowemu Systemowi Monitoringu (IMS), sieci ponad 50 stacji monitorujących na całym świecie, utworzonej w wyniku Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych z 1996 roku. Sieć ta, stworzona do wykrywania wybuchów jądrowych, sprawdza się również w wykrywaniu startów rakiet. Instrumenty używane przez IMS są na tyle precyzyjne, że w niektórych przypadkach są w stanie zidentyfikować poszczególne etapy startu każdej rakiety.
Poniżej można usłyszeć jeden z nagranych dźwięków – start promu kosmicznego Atlantis z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie 16 listopada 2009 roku. Fale dźwiękowe zostały przyspieszone 250 razy, tak aby były słyszalne d … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS