A A+ A++

Dziś PARP ogłosi konkurs na dotacje na pokrycie wydatków związanych z przygotowaniem projektów MŚP realizowanych w programach bezpośrednio zarządzanych przez Brukselę.

To kolejne pieniądze z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój dla małych i średnich przedsiębiorstw. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). A jego celem sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z programów Komisji Europejskiej. W szczególności chodzi o programy takie jak: Horyzont 2020, COSME, Kreatywna Europa czy LIFE.

– To nowy i zarazem bardzo ciekawy konkurs, który pojawił się w harmonogramie naborów w Programie Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Potrwa przez cały kolejny rok (przyp. red. – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski od 21 stycznia 2020 r. do 12 stycznia 2021) r.). PARP ma ogłosić konkurs dziś (przyp. red. – 19 grudnia 2019 r.), więc lada moment poznamy szczegóły zasad przyznawania dotacji w tym obszarze – mówi Barbara Brzezińska, menedżer ds. innowacji i B+R, dotacji i ulg w firmie doradczej PwC.

Zachęta do alternatywy

I jak podkreśla, pieniądze z tego źródła mają zachęcić firmy z sektora MŚP do aktywnego korzystania z grantów przydzielanych bezpośrednio przez Komisję Europejską np. z programu Horyzont 2020.

– Jak wiemy perspektywa funduszy europejskich na lata 2014-2020 się kończy. Następnie czeka nas ok. 1–1,5 roku przerwy w dostępie do tych środków. Zatem konkurs ten jest ewidentnie zachętą do korzystania z alternatywnych źródeł wsparcia w okresie kiedy Polska będzie czekała na kolejną pulę funduszy unijnych na lata 2021–2027 (pierwsze konkursy mogą pojawić się dopiero pod koniec 2021 r). – ocenia ekspertka PwC.

Na co pieniądze?

Maksymalne dofinansowanie to 280 060 zł. Co ciekawe, wkład własny firmy nie jest wymagany i wynosi 0 proc.

– Dotacje przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na wsparcie doradcze i eksperckie właśnie w przygotowaniu dokumentacji do konkursów europejskich. Po pierwsze, dokumentacja do Komisji Europejskiej składana jest w języku angielskim. A po drugie sama procedura składania wniosku może stanowić pewną barierę dla małych i średnich firm. Zatem dobrym rozwiązaniem może okazać … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCHEOPS wystartował, a wraz z nim OPS-SAT
Następny artykułKilka słów o wyższości forniru nad laminatem