Start programu LeadAIR – pomocy dla miast w walce ze smogiem
09.03.2020r. 15:06
Jak podkreślała prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, w perspektywie dyskusji o Europejskim Zielonym Ładzie miasta mają olbrzymi potencjał oszczędności i optymalizacji zużycia energii. Maćkowiak-Pandera wskazała także na znaczenie odpowiednich regulacji, bo – jak zaznaczyła – wolny rynek sam nie załatwi problemu smogu. Najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze, często np. nie uwzględniają kosztów zewnętrznych – wskazała.
Minister klimatu Michał Kurtyka mówił, że LeadAIR jest zbieżny z działaniami resortu w ramach np. Agendy Miejskiej. “Chcemy zainicjować reformy lokalnego wymiaru optymalizacji energetyki, transportu, ciepłownictwa. To ciepłownictwo jest najważniejsze w myśleniu o optymalizacji miast” – wskazał Kurtyka, podkreślając, że kilkaset istniejących w Polsce systemów ciepłowniczych może stać się podstawą do lokalnych optymalizacji energetycznych. Kurtyka powiedział, że rządowy program Czyste Powietrze na pewno będzie polem bliższej współpracy rządu z samorządami.
Zwrócił uwagę, że np. na Śląsku największym problemem okazały się zaniedbane wielorodzinne budynki komunalne. Stąd – jak wskazywał – pomysł umożliwienia sięgnięcia po środki z POIiŚ na interwencje w komunalnych budynkach wielorodzinnych.
Woźny przytaczał inne zidentyfikowane w ramach programu Czyste powietrze przeszkody. Zapowiedział m.in. projekt regulacji, zgodnie z którym przy budowie nowych gazociągów wzdłuż dróg samorządowych, samorządy mogłyby pobierać jedynie ustaloną, niewysoką stawkę za zajęcie pasa drogowego. Prezes NFOŚ zaznaczył, że w Małopolsce okazało się, iż samorządy żądały w takich sytuacjach najwyższych stawek opłaty, zniechęcając inwestorów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS