Nowoczesny sprzęt wykorzystywany będzie w zarządzaniu kryzysowym i ochronie środowiska, a także do celów związanych z promocją powiatu.
Dron Dji Mavic 2 Enterprise Dual jest narzędziem kompaktowym, intuicyjnie omijającym przeszkody i na bieżąco monitorującym przestrzeń powietrzną. Posiada kamerę rejestrującą obraz w jakości 4K o potrójnym zoomie optycznym i podwójnym zoomie cyfrowym, dodatkowe oświetlenie sygnalizacyjne oraz głośnik umożliwiający komunikację z ekipą naziemną podczas akcji ratowniczych. Ma sprawdzać się w każdych, nawet znacznie utrudnionych warunkach.
– Dzięki tego rodzaju wyposażeniu poprowadzimy monitoring naszych terenów pod kątem przemieszczania się dzikiej zwierzyny, głównie dzików, celem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Służby będą mogły obserwować migrację zwierząt w trudno dostępnych miejscach, np. bagnistych chaszczach nadwiślanych, a za sprawą funkcji podczerwieni – również w warunkach ograniczonej widoczności – podkreśla starosta mielecki Stanisław Lonczak. Wszystko za sprawą tego, że Mavic 2 Enterprise wyposażony został w dwa sensory – światła widzialnego i termowizyjny. Obraz z sensora RGB nakładany na obraz termowizyjny pozwala m.in. mierzyć temperaturę w określonym punkcie lub szerszym obszarze, a także wskazywać jej najwyższe lub najniższe wartości. Możliwe jest również manualne ustalenie wartości izoterm lub skorzystanie z predefiniowanych wartości, przykładowo – celem poszukiwania zaginionych osób, co stanowi kolejny z przykładów użycia zakupionego sprzętu.
To jednak wcale nie koniec możliwości, jakie daje ten model drona. Wśród jego możliwych zastosowań wymienia się także inspekcje z zakresu pożarnictwa, bezpieczeństwa publicznego i ochrony środowiska, a także działania związane ze stanami zagrożenia powodziowego oraz powodzi. Sprzęt, z całą pewnością, sprawdzi się też przy realizacji zadań promocyjnych. – Z nowej, nieznanej dotychczas perspektywy będziemy mogli pokazać nie tylko atrakcyjne turystycznie krajobrazy powiatu mieleckiego, ale też, na przykład, realizowane przez samorząd inwestycje – podkreśla starosta mielecki.
Zakup drona był możliwy dzięki oszczędnościom poczynionym przez samorząd w 2020 roku. W związku z trwającą pandemią koronawirusa nie odbyły się wówczas m.in. dwie imprezy masowe zaplanowane na okres wakacyjny. Całkowity koszt zakupu wyniósł ok. 13 tys. złotych.
Obsługą sprzętu zajmie się wytypowane grono pracowników Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biura Promocji i Informacji oraz Wydziału Ochrony Środowiska, którzy obecnie odbywają stosowne szkolenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS