A A+ A++

W czwartkowy poranek zebrali się wójtowie i burmistrzowie należący do Staropolskiego Związku Gmin i Miast, który działa w powiecie koneckim. Apelują przede wszystkim o wsparcie dla Ukrainy i zgłaszanie miejsc noclegowych dla nich. Ta druga prośba jest niezwykle pilna. Wszystkie miejsca dla Ukraińców można zgłaszać w swoich urzędach gmin, a także mailowo na adresy: [email protected] lub [email protected] 

REKLAMA


„Widzimy na granicy polsko-ukraińskiej ogromne rzesze uchodźców. Widzimy też już coraz częściej blisko naszych domów, miast i wsi ludzi, których nieszczęście wojny wygnało ze swoich środowisk rodzinny i oni u nas szukają schronienia. Staropolski Związek Miast i Gmin spotkał się dziś by porozmawiać o tym jakie środki zaradcze, jakie środki pomocowe zorganizować dla tych, których dotknęło nieszczęście, a że ono jest rzeczywiste to może o tym powiedzieć wójt Henryk Konieczny, który osobiście był na Ukrainie z pomocą humanitarną ze swojej gminy”  – rozpoczął spotkanie Krzysztof Obratański, przewodniczący Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

Następnie głos zabrał wywołany do tablicy Henryk Konieczny, który osobiście dowodził misją z pomocą humanitarną z gminy Fałków do partnerskiego miasta Pohrebyszcze:

REKLAMA

„Byłem też na przejściach granicznych, nie tylko w Medyce, którą przekroczyliśmy z pomocą humanitarną, ale byłem wcześniej w Korczowie i myślałem, że widziałem wielki dramat uchodźców. Jednak to co zobaczyłem podczas przekazywania pomocy, którą zebraliśmy na terenie gminy i za to bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom. To olbrzymi dramat. Granicę przekroczyliśmy w poniedziałek o godzinie 1:00 w nocy i co tam zobaczyłem? Serce płacze, dosłownie serce płacze. Około 4 kilometrów kolejka ludzi, po pięćset osób. Oni szli jakby szli do obozu koncetracyjnego albo z obozu. Starsi ludzie na wózkach. Tam nie było nic. Naprawdę serce płacze. Tam nie ma toi toi, nie ma ciepłej wody, nie ma żywności. To wieli dramat naszych czasów. Apeluje do wszystkich: Pomagajmy Ukrainie. To słowiański naród, nasz sąsiad. Ja nie mogę ochłonąć z tych emocji, które tam widziałem, przeżyłem” – opowiadał wójt Fałkowa.

Przedstawiciele związku zwrócili się z apelami o przyjmowanie Ukraińców do swoich domów i mieszkań:

„Chciałbym zaapelować do mieszkańców powiatu koneckiego, w szczególności gmin skupionych w Staropolskim Związku o przyjęcie osób z Ukrainy. My jako gminy pomagamy. Każdy kto zgłosi taką możliwość to prosimy o udanie się do każdej z gmin. Pomożemy, powiemy jak my możemy pomóc rodzinom. Bardzo do tego zachęcam” – mówił Jarosław Pawelec, wójt gminy Smyków.

„Przyjmowanie uciekinierów w halach sportowych, remizach, świetlicach to ostateczność. Na pewno lepiej byłoby im w domach, mieszkaniach, w których ktoś życzliwie ich przyjmie. Jeżeli ktoś ma takie możliwości to gorąco apelujemy by zgłaszać do Urzędów Gmin gotowość przyjęcia. To będzie gest dobrej woli, a w naszych rejestrach będzie deklaracja i w razie potrzeby z tego skorzystamy”  – dodawał burmistrz Obratański.

Burmistrz Radoszyc Michała Pękala prosił też o koordynację działań władze powiatowego szczebla:

„Chcemy by nasza pomoc była długofalowa, by ona taka była potrzebujemy koordynacji. My w swoich gminach mamy sztaby kryzysowe i spotykamy się z nimi często. Natomiast w tym miejscu chciałbym serdecznie zaapelować do szerszej koordynacji na poziomie powiatowym, by powiat włączył się do tej koordynacji, zrobił spotkanie kryzysowe i w tym temacie byśmy rozmawiali. Pamiętajmy, że czym więcej rozmawiamy i koordynujemy tym ta pomoc będzie efektywniejsza”  – przemawiał burmistrz Pękala.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUOKiK ostrzega przed reklamami wykorzystującymi wizerunki znanych osób
Następny artykułPizzeria włoska w Warszawie