A A+ A++

14 lutego br.  prezydent miasta Janusz Stankowiak podpisał wraz z  prezesem Stowarzyszenia Wspomagającego Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych „Można Inaczej” Dorotą Dorau umowę na realizację projektu pn.  Starogardzka Akademia Wsparcia Dziecka i Rodziny (SAWDiR). Kwota na realizację zadnia publicznego wynosi 75.000,00 zł.

Starogardzka Akademia Wsparcia Dziecka i Rodziny (SAWDiR) to wieloletni, autorski projekt realizowany przez Stowarzyszenie ” Można Inaczej” w latach ubiegłych pod nazwami: Akademia Małego Człowieka (świetlica dla dzieci), Szkoła umiejętności wychowawczych- Szkoła dla Rodziców (zajęcia psycho-edukacyjne o charakterze głównie warsztatowym), Starogardzka Akademia Rodziny (Punkt konsultacji specjalistycznych). 

Jak mówi prezes Stowarzyszenia Dorota Dorau, SAWDiR jest i ma być formą pomocy, która wzmacnia już istniejące formy pomocy w naszym mieście, a jednocześnie wyznacza nowy kierunek wsparcia. Wsparcia kompleksowego, często rodzinnego i wielopokoleniowego. – Również czas pandemii i trudności jakich doświadczają mieszkańcy Gminy Miejskiej Starogard Gdański pokazały naszej organizacji, że kontynuacja działań pomocowych wzmocniona o możliwość odbywania wsparcia w trybie online jest wciąż potrzebna w celu zapobiegania izolacji społecznej, wykluczeniu społecznemu, a jednocześnie wzmocnieniu kompetencji rodzicielskich i zasobów rodzinnych, a tym samym zwiększenia oferty pomocowej na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa i ochrony praw dziecka dla mieszkańców Gminy Miejskiej Starogard Gdański – dodaje.

CEL GŁÓWNY realizowanego zadania:

Wsparcie i edukacja rodziny w zakresie rodzicielstwa i macierzyństwa, integracja międzypokoleniowa oraz upowszechnianie i ochrona praw dziecka.

W ramach realizacji zadania w roku 2024 zaplanowano m.in:

• prowadzenie Punktu Konsultacji Specjalistycznych – prowadzenie konsultacji, poradnictwa specjalistycznego ( również, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała w trybie online)

Z Punktu Konsultacji Specjalistycznych korzystają mieszkańcy w sposób ciągły, wciąż wzrasta liczba osób, w tym młodzieży z przejawami zachowań destruktywnych i suicydalnych, w roku 2023 zwiększyła się liczba dzieci małych potrzebujących wsparcia specjalistycznego. Dzieci niezdiagnozowanych, z deficytami w obszarze pamięci i koncentracji uwagi lub zaburzeniami zachowania, w tym uszkodzeniami układu nerwowego.

• prowadzenie zajęć twórczo- rozwojowych Akademia Małego Człowieka (AMC) dla maks. 15 dzieci i młodzieży w grupach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości psycho-fizycznych dziecka.

• prowadzenie Treningu Umiejętności Społecznych (TUS)- 2 grupy po maks.10 osób, dla każdej grupy przewiduje się 10 godz.- ten rodzaj wsparcia jest konieczny i deficytowy w naszej gminie (znacząca liczba dzieci przebadanych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ma zalecenia do odbycia tej formy wsparcia).

• prowadzenie zajęć edukacyjnych dla rodziców, prawnych opiekunów dzieci w oparciu o Szkołę umiejętności wychowawczych-Szkoła dla Rodziców. 

Prezes Stowarzyszenia Wspomagającego Osoby ze Środowisk Dysfunkcyjnych „Można Inaczej” Dorota Dorau podczas podpisywania umowy w towarzystwie Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymagania dotyczące organizacji stanowiska pracy. Co powinien zapewnić pracodawca?
Następny artykułProgram 1 Polskiego Radia z nowymi władzami