A A+ A++

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport na temat zasobów mieszkaniowych siedmiu dolnośląskich gmin, m.in. Jawora, Złotoryi, Bolkowa. Zdecydowana więkoszość komunalnych budynków pochodzi sprzed 1945 roku, co rzutuje na ich stan techniczny. NIK wytyka skontrolowanym gminom m.in. niewystarczajace nakłady na inwestycje, remonty i modernizacje.

W podsumowaniu raportu NIK stwierdza: “W zasobach komunalnych gmin województwa dolnośląskiego znajdują się w znacznej większości budynki wybudowane przed 1945 r., które przez wiele lat były zaniedbywane, lecz ciągle pozostają w eksploatacji. Mimo remontów nieruchomości te cechują się znacznym stopniem dekapitalizacji, co jest szczególnie widoczne w mniejszych miastach regionu (10–25 tys. mieszkańców). Możliwości finansowe tych miast nie pozwalają na pełne zapewnienie należytego stanu własnych zasobów mieszkaniowych, co stanowi barierę rozwojową, gdyż zasoby mieszkaniowe w zaawansowanym wieku wymagają nieustannych nakładów w tym zakresie. Wobec tego możliwości prowadzenia nowych inwestycji są mocno ograniczone.”

W Złotoryi  budynki sprzed 1945 roku stanowią 71,5 proc. zasobów mieszkaniowych. Ten odsetek jest jeszcze wyższy w Bolkowie (93,2 proc.) i Jaworze (96,1 proc.).

Choć wszystkie trzy gminy w kontrolowanym okresie (2018-2021) podnosiły czynsze, to przyjete stawki nadal stanowiły znikomą część wartości odtworzeniowej lokali. Nie gwarantowały powstrzymania degradacji substancji mieszkaniowej. Przez brak inwestycji i remontów, a także strategię polegającą na wyprzedawaniu mieszkań, zasoby mieszkaniowe gmin się kurczą. Stan mieszkań nie odpowiada aktualnym standardom cywilizacyjnym, w związku z czym nie mogą zostać zasiedlone. A to przekłada się na długość oczekiwania w kolejce na przydział lokalu.

W gminie Bolków średni czas oczekiwania na przydział lokalu wyniósł – według wyliczeń NIK-u – 1163 dni, tj. ponad trzy lata. Ale zdarzało się tu czekać na mieszkanie znacznie dłużej, nawet 6 lat.

Urząd Miejski w Złotoryi oszacował na 70,5  mln zł koszt doprowadzenia do właściwego standardu zasobu mieszkaniowego i utrzymania go na poziomie. “Środki te stanowiły 103% średniorocznych wydatków ogółem ponoszonych przez tą gminę w latach 2018–2020″ – zauważają autorzy raportu.

NIK opisuje przypadek nieprawidłowo naliczonej (zaniżonej o prawie 149 tys. zł) bonifikaty przy sprzedaży jednego z mieszkań komunalnych w Jaworze.

W raporcie jest też mowa o trzech budynkach (dwóch w gminie Bolków, jednym w Złotoryi), które doprowadzono do stanu zagrażającego życiu lokatorów. Tylko w Jaworze do 30 września 2021 w 100 procentach zrealizowano zalecenia wynikające z okresowych przegladów budynków z lat 2018-2021. W Złotoryi odestek niezrealizowanych w tym terminie zaleceń sięgał niemal 70 proc, w Bolkowie – niemal 80 proc.

Szczegóły w poniższym pliku: 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpacer dla zdrowszych kolan
Następny artykułSzykowali się do pogrzebu. Szokująca pomyłka ostrowieckiego szpitala