Angażująca, nowoczesna forma prezentacji ma zachęcić mieszkańców i turystów do odwiedzenia piaseczyńskich zabytków. Powstała szczegółowa koncepcja zagospodarowania muzeum w Starej Plebanii oraz jego dwóch filii – w Poniatówce oraz Domu „Zośki”.
W związku z tym, że przebudowa Starej Plebanii w tym roku wreszcie powinna się skończyć, należało się zastanowić nad tym, jak należałoby zagospodarować ten obiekt, który nadal ma pełnić funkcję regionalnego muzeum. Gmina powierzyła zadanie opracowania koncepcji zagospodarowania muzeum oraz jego dwóch filii, które w przyszłości powstaną w Poniatówce oraz Domu „Zośki”, specjalistycznej firmie Landbrandt.
– To pozwoliło spojrzeć na nasze zasoby i możliwości obiektywnym okiem – mówi Łukasz Wyleziński, dyrektor Biura Promocji i Kultury Urzędu Gminy Piaseczno. – Jednocześnie cały projekt był kilkakrotnie konsultowany z działającym społecznie przy burmistrzu zespołem historyków. Hubert Gonera z firmy Landbrandt, który przedstawił koncepcje radnym podczas posiedzenia Komisji Promocji, przyznał, że grupa ta była partnerem bardzo wymagającym, ale kreatywnym. Podziękował radnej Magdalenie Woźniak, która starała się o osiągnięcie kompromisu między dość konserwatywnymi oczekiwaniami miłośników piaseczyńskiej historii a proponowanymi nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić szerokie zainteresowanie ekspozycją.
Czytaj także: Historyczny układ urbanistyczny wpisany do rejestru zabytków
– W związku z tym, że nie mamy do dyspozycji dużej liczby artefaktów, ale zasobem jest ciekawa i bogata historia miasta, trzeba postawić na przeżycie i doświadczanie – argumentował Hubert Gonera. Firma przygotowała bardzo szczegółowy plan zagospodarowania każdego z pomieszczeń we wszystkich trzech zabytkowych budynkach.
1. Muzeum w Starej Plebanii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii opowie o dziejach miasta
Piętrowa historia miasta
Muzeum w Starej Plebanii będzie poświęcone ogólnie historii miasta. Historyczna podróż zacznie się od odkrytych podczas przebudowy piwnic, które posłużą do opowiedzenia o prapoczątkach Piaseczna. Na parterze będzie można zobaczyć artefakty znalezione w trakcie przebudowy: historyczne cegły, dobrze zachowaną zamurowaną stolarkę czy kamień węgielny plebanii. Dowiemy się tu między innymi o czasach saskich i dziejach samej plebanii. Narratorami oprowadzającymi po parterze mieliby być książę Janusz, królowa Bona oraz Anna Jagielonka. Kolejne sale zostaną poświęcone bitwom i powstaniom, opowieści o drogach i kolei oraz związanym z nimi rozwojem miasta, a także obu wojnom światowym. Na piętrze zaplanowano dużą przestrzeń otwartą. W wystroju wnętrza miałaby się znaleźć m.in. piasek nawiązujący do nazwy miasta czy płynąca symbolicznie przez podłogę Jeziorka. W tej części pojawić ma się kilka obszarów tematycznych, które pozwolą na wielokrotne odwiedzanie muzeum np. w ramach lekcji muzealnych. Mieszkańcy i turyści dowiedzą się tu m.in. o wielokulturowości w dziejach miasta, poznają zawód szewców, dowiedzą się, jak działały cegielnie czy bardziej współczesne telewizory z lampami kineskopowymi.
W muzeum znajdzie się też punkt informacji turystycznej czy sklepik z pamiątkami. W przyszłości filiami placówki staną się Poniatówka i Dom „Zośki”
Plater-Zyberkówna i Ryx
Poniatówka po renowacji ma być poświęcona dwóm związanym z nią postaciom historycznym – kamerdynerowi króla Stanisława Augusta i staroście piaseczyńskiemu Stanisławowi Ryxowi oraz założycielce funkcjonującej na tym terenie szkoły społecznej Cecylii Plater-Zyberk. Parter zostanie dedykowany Franciszkowi Ryxowi. Powstanie w nim między innymi gabinet królewskiego kamerdynera, z meblami i walizkami z epoki. Historyczny wygląd pomieszczeń połączony zostanie z nowoczesnymi technologiami, które pomogą przenieść się w czasie. W starych meblach ukryte będą niespodzianki, często wykorzystujące nowoczesne technologie i pozwalające na aktywne poznawanie historii obiadów czwartkowych, królewskich podróży czy sposobów zarabiania z których słynął Franciszek Ryx. Na parterze zaplanowana jest również kawiarnia. Piętro poświęcone będzie niezwykłej kobiecie jaką była Cecylia Plater-Zyberkówna. Oprowadzać nas będzie głos hrabiny, która zaprosi do zwiedzania szkoły (np. z pomocą technologii VR) lub jej prywatnego gabinetu wyposażonego w stylizowane meble. Dowiemy się o tym jak funkcjonowała szkoła, czego uczyła i gdzie podróżowała Cecylia. Niewielka sala zostanie też przeznaczona na kącik dla dzieci. Na cele ekspozycji zostaną też wykorzystane piwnice, gdzie m.in. poznamy tajniki gorzelnictwa i piwowarstwa.
Czytaj także: Rozpoczyna się przebudowa Al. Róż
Muzeum Szarych Szeregów
Dom „Zośki” z kolei ma się stać muzeum Rodziny Zawadzkich i Szarych Szeregów. Parter dedykowany Szarym Szeregom byłby pierwszym muzeum w Polsce poświęconym tej tematyce. Ekspozycja powinna powstać przy współpracy z harcerzami czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Piętro budynku z kolei poświęcone byłoby rodzinie Zawadzkich. Funkcję ekspozycyjną pełnić miałby również ogród, a zwiedzaniu towarzyszyć mają audioprzewodniki, w których można będzie wybrać przynajmniej trzy narracje: dla dzieci, dorosłych oraz specjalistów zainteresowanych głębiej tematem. Obiekt powinien nadal być dostępny na harcerskie spotkania, a przed domem miałby płonąć nowoczesny znicz, symbolizujący wiecznie żywy ogień.
Burmistrz martwi się o koszty
Koncepcja zagospodarowania obiektów historycznych przypadła do gustu zarówno burmistrzowi, jak i radnym.
– Tylko ja oczami wyobraźni widzę też te cyferki i zera na fakturach – zażartował burmistrz Daniel Putkiewicz. Nie da się bowiem ukryć, że zagospodarowanie tych obiektów, z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, wykonanych pod konkretne zamówienie, tanie z pewnością nie będzie. Jednocześnie to zwiększa szanse na przyciągnięcie gości, również kilkukrotnie, a co za tym idzie – zarabianie pieniędzy na biletach wstępu.
– Naszym wspólnym zadaniem będzie teraz przekonać mieszkańców, że tego typu inwestycje również są ważne, nie tylko budowa kolejnych dróg czy obiektów oświatowych – podkreślił burmistrz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS